Bitva o národní park se blíží: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bitva o národní park se blíží |Author=Antonín Pelíšek |Date=2001-10-01 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:26


Bitva o národní park se blíží
Author Antonín Pelíšek
Date 2001-10-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Lobbistické skupiny vedou kvůli Šumavě kampaně a tlačí na poslance

Politici, ochranáři přírody a obyvatelé Šumavy sbírají zbraně k bitvě v Poslanecké sněmovně, která v říjnu rozhodne o podobě zákona o Národním parku Šumava.

Vimperk – Ačkoliv jihočeští krajští zastupitelé na svém minulém jednání přijali usnesení k navrhovanému zákonu o Národním parku Šumava a podobné stanovisko už zaujali i jejich plzeňští kolegové, bitva o podobu rezervace teprve začíná. Konečné slovo řekne Senát. Do druhého čtení ve sněmovně se sice dostal pouze návrh předložený skupinou kolem poslance za ČSSD Miroslava Máčeho, jeho konkurentům z okolí unionisty Jiřího Vlacha se však podařilo přesvědčit krajské zastupitele, aby podpořili jeho upravenou verzi. Zjednodušeně – Máčeho projekt zachovává velikost parku, ale umožňuje obcím vyjádřit se v referendu, zda zůstanou v parku. Vlachovci původně navrhovali zmenšení parku a revizi jeho hranic. Trvají na průhlednější správě parku. „O zákonu rozhodne sněmovna. Samozřejmě, že některé skupiny rozjíždějí kampaně a mohou se na program dostat ještě různé pozměňovací návrhy,“ uvedl mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Jednu z kampaní vede Hnutí Duha, které varuje poslance před zničením parku, pokud by hlasovali na podporu úpravy jeho hranic. „Takový návrh předpokládá, že by z mapy parku zmizel kaňon divoké řeky Vydry, unikátní pralesy na Smrčině a Stožci či mezinárodně chráněná Chalupská slať,“ upozornil Jan Beránek z Hnutí Duha. Zákon k okleštění parku chtějí podle něho prosadit dřevařské společnosti lobbující u poslanců. Další skupiny zase tlačí na vyjmutí lokalit vhodných pro stavbu lyžařských sjezdovek nebo golfových hřišť. Duha se přitom svým tlakem na zákon vzácně shoduje se správou parku, kterou jinak obviňuje z devastace pralesa. „Pokud prosazují nezmenšený park, bojují i za nás,“ souhlasí Kantořík. Jihočeské usnesení k zákonu naopak odmítli starostové Horní Plané a Nové Pece. „Tvrdí se o nás, že nechceme park a nechceme chránit přírodu. Právě naopak. Nesouhlasíme jen s činností správy národního parku, která je v rozporu se zákonem o obcích a jejíž práce směřuje k tomu, že na Smrčině bude sjezdovka,“ uvedl starosta Nové Pece Jan Jelen. Právě tyto obce se domnívají, že o životě v parku musí rozhodnout jedině místní obyvatelé. „Chtějí některá území vyndat. Nedomnívám se, že obce ochrání přírodu hůře než státní úředníci. Nakonec – naši dřevorubci a lesníci pracovali celá desetiletí na tom, aby mohl být na Šumavě vyhlášený park,“ připomněl Jelen. Národní park Šumava vyhlásila před deseti lety vláda na rozloze 69 tisíc hektarů. Nejcennější území, takzvané první zóny, tvoří 13 procent území. Obce a sídelní útvary leží na zbytku plochy.¨