Ekologové protestovali na Šumavě: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové protestovali na Šumavě |Author=Václav Dolejší |Date=2001-07-02 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:26


Ekologové protestovali na Šumavě
Author Václav Dolejší
Date 2001-07-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kácení stromů a záměr zmenšit Národní park Šumava se nelíbí i Rakušanům a Němcům

Stovka aktivistů z Česka, Německa a Rakouska vytvořila v místě, kde se střetávají hranice všech tří států, symbolický lidský řetěz. Byla to jejich historicky první společná akce.

Třístoličník – Zatímco na úplném vrcholu Třístoličníku vyhrávala dechová hudba a vyprahlí turisté se občerstvovali pivem, zhruba o sto metrů níže rozkládala skupina převážně mladých lidí několik transparentů. V sobotu se na šumavské hoře Třístoličník, kde se sbíhají hranice Česka, Německa a Rakouska, uskutečnily dvě akce. Nahoře oslavovali turisté za asistence několika politiků, dole demonstrovali ekologové za dohledu německých policistů. České Hnutí Duha, německá organizace Bund Naturschutz a Rakouští Zelení protestovali proti kácení kůrovcem napadených stromů v Trojmezenském pralese a zároveň proti záměru zmenšit Národní park Šumava. Požadovali, aby se na všech třech stranách hranice postupovalo jednotně při ochraně přírody. Celou akci pojali jako gratulaci parku k desetiletému výročí založení: popřáli mu dalších deset let bez kácení a bez dalšího zmenšování. „Zde vidíme, jak rozdílný přístup k přírodě škodí,“ konstatoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Pro opravdový národní park je potřeba především trpělivost, tu přeji nám všem,“ prohlásil jeden ze zástupců Bund Naturschutz. Šumavský park kácení napadených stromů ospravedlňuje jako 'akt dobré vůle z české strany v rámci dobrých sousedských vztahů'. Co tím míní? „Lesy sousedících států jsou hospodářsky využívané a zvýšený výskyt kůrovce v nich působí majitelům ztráty. Proto asanujeme v tomto ochranném pásu jednotlivé napadené stromy,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. Proti záměru zeštíhlit šumavský park se postavila jeho správa na stranu ekologů. Správa Národního parku Šumava sobotní akci ekologických aktivistů, kteří protestují proti zeštíhlení národního parku, ocenila. Zmenšení navrhují poslanci Jiří Vlach (US), Tom Zajíček (ODS) a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), a vycházejí tak vstříc tamním obcím, které dnes kvůli přísným pravidlům mají omezené možnosti rozvoje. „Není totiž nadále únosné, aby uvnitř šumavského parku leželo sedm obcí,“ tvrdí Vlach. Bláha v sobotu nabádal, aby se proti takovému úmyslu vzedmula česká veřejnost. „Lobbistické skupiny dřevařských společností či projektantů mamutích turistických center prosazují své komerční zájmy na úkor šumavské přírody i obcí. Přitom je toto unikátní území oblíbeným cílem desetitisíců turistů,“ pravil a lidé mu tleskali.