Národní park existuje v rozporu s ústavou: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Národní park existuje v rozporu s ústavou |Author=Blanka Pirnosová |Date=2001-05-23 |Source=Českobudějovický deník |Genr…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:27


Národní park existuje v rozporu s ústavou
Author Blanka Pirnosová
Date 2001-05-23
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Šumava / Skupina jihočeských poslanců podala do parlamentu návrh zákona, který má dát jasná pravidla ochraně přírody i rozvoji obcí.

České Budějovice – „Právně 'čistá' je u nás jen existence Národního parku České Švýcarsko, protože byl vyhlášen zákonem. Všechny ostatní byly v rozporu s ústavou zřízeny pouze nařízením vlády a podle některých právních analýz tedy už několik let nemá ani rozhodování Národního parku Šumava oporu v zákoně,“ uvedl na včerejším zasedání krajského zastupitelstva zástupce hejtmana Jiří Vlach, když podával informaci o činnosti pracovní skupiny k problematice CHKO Šumava a NPŠ. Krajské zastupitelstvo, nová rada parku a obce, jež do něj spadají, se dohodly, že je třeba dát ochraně přírody i rozvoji obcí v parku jasná pravidla zákonem. Jeho návrh podala minulý týden skupina jihočeských poslanců do parlamentu. „Budeme o něm dál diskutovat, pozveme zástupce obcí, ochránce přírody a další zainteresované, ale bylo nutné legislativní proces spustit už nyní, aby byla šance, že projednávání návrhu skončí do podzimu. Pak začne volební kampaň, po volbách se změní vláda a park by mohl zůstat viset v právním vzduchoprázdnu další léta,“ zdůvodnil spěch další z předkladatelů Tom Zajíček. V parlamentu už je i konkurenční návrh zákona o NPŠ jiné skupiny jihočeských poslanců kolem Miroslava Máčeho. Podle Jiřího Vlacha se liší zejména názorem na úpravu hranic a postavení obcí v parku.“Naše představa je, že ty obce, jejichž zastavěné území leží mimo park, by z něj měly být vyňaty, takže ze současných dvaadvaceti by jich v něm zůstalo sedm. Na menší rozloze by ochrana přírody mohla být daleko důslednější a efektivnější,“ uvedl poslanec Jiří Vlach. Názor, že území z parku vyjmuté by se rázem stalo středem zájmu spekulantů, odmítl s tím, že by se samozřejmě stalo součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava, jejíž zonaci je podle něj třeba rovněž upravit. Návrh zákona o NPŠ, vypracovaný skupinou poslanců kolem Miroslava Máčeho, je zřejmě bližší představám ministerstva životního prostředí. Předpokládá například, že zastavěná a zastavitelná území obcí na území parku jsou jeho součástí, pokud jejich občané v referendu nerozhodnou jinak. Kromě toho ustanovením, že územní rozvoj obcí v parku je možný jen na základě schválené územní dokumentace, která musí být v souladu se schváleným plánem péče o park, v podstatě vydává obce do rukou jeho správy. Rozruch, který mezi obcemi v parku letos vyvolal způsob schválení plánu péče o park, naznačuje, že právě toto ustanovení by mohlo být zdrojem neustálých sporů a protestů. S návrhem zákona o NPŠ, který vypracovali poslanci z pracovní skupiny krajského zastupitelstva, je možné seznámit se na internetu, do prvního čtení by podle Jiřího Vlacha mohl být zařazen na schůzi sněmovny koncem června.