Šumaváci nechápou, proč menšit národní park: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumaváci nechápou, proč menšit národní park |Author=Renata Kučerová |Date=2001-07-24 |Source=Klatovský deník |Genre=ti…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:27


Šumaváci nechápou, proč menšit národní park
Author Renata Kučerová
Date 2001-07-24
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Chystaná verze zákona o Národním parku Šumava připouští zmenšení národního parku o téměř jednu třetinu. To se pochopitelně nelíbí nejen nevládním ekologickým organizacím, ale i těm, kterých se to týká nejvíce – obyvatelům Šumavy.

Proto starostové šumavských obcí společně s členy Hnutí Duha apelují na poslance, aby přijali takové pozměňovací návrhy k zákonu, které zajistí důslednou ochranu unikátní přírody i prosperitu horských obcí. Zástupci šumavských samospráv dokonce označují současnou situaci v parku za krizovou.

„Neexistují jasná pravidla rozvoje obcí stvrzená plánem péče. Řeší se proto většinou případ od případu, takže vznikají neustále konfliktní situace. Rozhodování správy parku je neprůhledné a nekonzistentní,“ říká o jedné z příčin krize v parku starosta Modravy Antonín Schubert (na snímku). Podle stanoviska některých šumavských starostů umožňuje absence jasného plánu a pravidel péče o národní park správě parku a ministerstvu neustále měnit nejen jednotlivá rozhodnutí, ale i strategie. „Jednou se proti kůrovci zasahuje, potom nezasahuje a pak znovu zasahuje. Jednou se první zóny zvětšují, potom zmenšují, aby se pak mohly opět zvětšovat,“ dodává Schubert.

Podle současného návrhu zákona by měla být od národního parku odtržena některá z nejkrásnějších míst, včetně kaňonu Vydry, unikátní pralesy na Stožci a Smrčině či rozsáhlá rašeliniště Chalupské slati. „Za snahou ořezat šumavský národní park stojí dřevařské společnosti a budovatelé mamutích rekreačních center. Hnutí Duha proto zahajuje rozsáhlou kampaň na záchranu Šumavy. Pokud poslanci chtějí zachovat unikátní šumavskou přírodu, měli by se razantnímu zmenšení parku postavit,“ míní Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Šumaváci navrhují jednání u kulatého stolu se všemi, kteří mají co do činění s národním parkem – ministerstva, zástupců samospráv či nezávislých odborníků. V přechodných opatřeních, která starostové doporučují, je mimo jiné: zmrazit do doby přijetí výše uvedených strategií a dokumentů privatizaci státní půdy ve III. zónách parku s výjimkou současných zastavěných, k zastavění určených území obcí a přilehlých zemědělsky využívaných ploch, kde dojde připravovanou novelou zákona k bezúplatnému převodu půdy na obce. „Rovněž navrhujeme novelou zákona řešit právní závaznost plánů péče a náhrady za ušlou daň z nemovitosti z lesů zvláštního určení. Zároveň chceme revidovat kategorizaci lesů v Národním parku Šumava tak, aby byly porosty, které nesplňují podmínky zákona o lesích, přeřazeny z kategorie lesů ochranných do kategorie lesů zvláštního určení,“ upřesňuje výčet opatření Schubert.