Plzeňský i Jihočeský kraj hledají budoucnost Šumavy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Plzeňský i Jihočeský kraj hledají budoucnost Šumavy |Author=Svatava Hernandezová, Petr Pokorný |Date=2001-09-26 |Source=P…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:27


Plzeňský i Jihočeský kraj hledají budoucnost Šumavy
Author Svatava Hernandezová, Petr Pokorný
Date 2001-09-26
Source Právo
Genre tisk
Respondent

,


Zastupitelské orgány Plzeňského i Jihočeského kraje jednaly včera o podobě návrhu zákona, který by měl vymezit podobu Národního parku Šumava (NPŠ). V Plzni rokovala rada krajského zastupitelstva, v Českých Budějovicích se sešlo zastupitelstvo dokonce na mimořádném zasedání.

Radní Plzeňského kraje jednali o komplexním návrhu zákona o Národním parku Šumava, který obdrželi od ministerstva životního prostředí. „Zahrnuje zčásti připomínky kraje i obcí. K těm, které se do něho nedostaly, jsme zaujali stanovisko,“ říká hejtman PK Petr Zimmermann. „Kvitovali jsme především to, že byla oddělena správa parku od jeho hospodaření, takže vzniknou dva subjekty, i když je pravda, že oba zřizuje park. To, myslím, bude ještě předmětem kritiky. Přivítali jsme ito, že ztráty obcí a vlastníků nemovitostí, které na svém majetku kvůli chráněnému území utrpí, budou parkem kompenzovány. Jedná se především o náhradu ušlé daně z nemovitostí,“ uvedl Zimmermann.

Hranice beze změn

Plzeňský kraj trvá na tom, že hranice parku na jeho území zůstanou beze změn. Zmenšení rozlohy chráněného území totiž některé obce prosazovaly, protože jim vadil plán péče, který jim znemožňuje rozvoj a podnikání. „Co se týče ochrany přírody v parku, je naším zájmem, aby se rozšíření první, nejvíce chráněné zóny v příštích deseti letech omezilo maximálně na 15 procent rozlohy parku.“ V současné době zabírají tyto zóny osm procent plochy, což je kolem 50 kilometrů čtverečních. Stejnému tématu se v úterý věnovali i zastupitelé Jihočeského kraje. Řada přítomných z řad zastupitelů istarostů dotčených obcí kritizovala především zpolitizování tohoto problému.

Oddělit hospodaření a správu

Po několikahodinovém jednání plném rozporných stanovisek se zastupitelé shodli na tom, že nový zákon o NPŠ by měl respektovat stanoviska obcí ve věci začlenění zastavěného a zastavitelného území obcí do NPŠ, na nutnosti oddělení výkonu hospodaření a výkonu státní správy v parku. Nový zákon má podle nich také stanovit ochranné pásmo NPŠ, určit pravidla pro schvalování plánu péče tak, aby stanoviska dotčených obcí a krajů nebylo možné pominout. Zastupitelé žádali kompenzace pro obce a občany za omezení vyplývající z navrhovaného zákona. Jihočeští zastupitelé rovněž podpořili požadavek svých plzeňských kolegů na určení zákonem stanoveného maximálního podílu prvních, nejpřísněji chráněných zón.

Žlábek je spokojen

„Některé body jsou sice rozporné, ale myslím si, že se výsledky hlasování dají vysvětlit jako podpora parku,“ reagoval ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Ivan Žlábek. Přijaté usnesení ale neobsahuje doporučení poslancům přijmout komplexní pozměňovací návrh tohoto zákona vypracovaný úředníky ministerstva životního prostředí. „Tento návrh je nejednoznačný, z každého paragrafu na nás kouká deset nových otázek,“ prohlásil například zastupitel za ODS a starosta Písku Luboš Průša.