Lipno začíná využívat svůj potenciál: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lipno začíná využívat svůj potenciál |Author=Zdeněk Zuntych |Date=2001-10-29 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Resp…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:28


Lipno začíná využívat svůj potenciál
Author Zdeněk Zuntych
Date 2001-10-29
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

V regionu vyrůstá městečko i s loděnicí, golfové hřiště či lyžařský areál.

Lipno nad Vltavou

Kdo tu tři měsíce, neřkuli rok, nebyl, nevěří svým očím. Místo bažinaté zátoky stojí nábřežní promenáda. Kolem apartmány, restaurace, jachetní přístav pro 138 lodí. Hned vedle se v šíleném tempu stavějí další domy pro turisty, protože zima v Šumavském podhůří přichází brzy a v příštím roce už mají sloužit. Prázdninových bytů u Lipna nakonec bude 250 s více než tisícem lůžek. Za silnicí vpravo už roste náměstí – zárodek „nové“ obce. Vlevo zase lesem vede průsek na nový lyžařský vlek. Za dalších pár desítek metrů se na ladem ležících loukách pracuje na osmnáctijamkovém golfovém hřišti. To vše na několika kilometrech čtverečních v Lipně nad Vltavou.

Pod zemí i na povrchu už je proinvestována téměř miliarda koruna další stovky budou následovat, protože už v příštím roce má rakouský investor začít opodál u jezera stavět druhou, menší marínu za zhruba čtvrt miliardy korun. Češi zase chtějí například postavit bobovou dráhu nebo padesát rodinných domů.

„Když jsme začátkem 90. let ve vesnici s pěti sty lidí stavěli čistírnu pro šest tisíc obyvatel, v Praze, kam jsme přišli pro státní podporu, se nám hodně úředníků smálo. Naštěstí jsme je přesvědčili,“ vrací se do minulosti Miloš Kratochvíl, šéf vodohospodářské firmy 1. JVS, která tady provozuje obecní vodohospodářské majetky. Kdyby čistírna nestála, nebyly by ani další investice.

Těch „kdyby“ je ale mnohem víc. Především, kdyby starosta Lipna Zdeněk Zídek neprosadil skupování pozemků, nebylo na čem stavět, protože obec žádný historický majetek neměla. Během let tak dohromady dala na 200 hektarů půdy. K nim teď od Pozemkového fondu koupila i lesní a polní cesty, aby zachovala volný průjezd krajinou. „Jakmile je stát vydá, a už se tak děje, a někdo je pak uzavře, je s turistikou konec,“ vysvětlují své'počínání.

Zatímco obec, která jen do infrastruktury vložila už sto miliónů korun, spoléhá na dobrý územní plán, domácí a zahraniční investoři na zdejší krajinu. Model je přitom prostý – obec vytvoří podmínky, investoři vloží kapitál.(neúplný)