V lesích odumřelo mnoho stromů: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=V lesích odumřelo mnoho stromů |Author=Jaroslav Nedvěd, Eva Tichá |Date=2004-07-16 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |R…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:28


V lesích odumřelo mnoho stromů
Author Jaroslav Nedvěd, Eva Tichá
Date 2004-07-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Borovice a smrky nezabíjí jen následky loňského sucha, ale také škůdci – hmyz a houby

Téma

Plzeň – Neobvykle velké množství odumřelých borovic, smrků ale i bříz a javorů napočítali letos správci lesů ale i parků v kraji. Stromy jsou obětí loňského sucha, napadne většinu laiků. Odborníci ale upozorňují, že příčin odumírání je víc. Často totiž dílo zkázy na suchem oslabených stromech dokonají škůdci.

„Asi nejvíc jsou postižené borovice. Například kolem dálnice z Plzně na Prahu to doslova bije do očí, lesy jsou tam hodně rezavé,“ říká Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně. Kvůli odumírání stromů se i v Plzni musí kácet. Větší kácení se plánuje například ve známém plzeňském parku Na Homolce. „Tam oslabené stromy napadl kůrovec. Bude se tam porážet asi sto dvacet stromů,“ sdělila Hrdličková.

Nebývalé množství mrtvých stromů potvrdil šéf pobočky Lesů České republiky v Plasích Jan Štich.

„V podstatě je to jakýsi dojezd loňského nedostatku vláhy, což se projevilo až letos. Většinou odumírají stromy v kamenitých lokalitách nebo na stráních odvrácených na jih, kam nejvíc svítí slunce,“ řekl správce. A kolik stromů letos v lesích kolem Plas padne? „Ročně jsme při nahodilých těžbách zpracovávali kolem pěti tisíc kubíků dřeva. Letos tipuji nárůst o třetinu. Ale může to být i víc,“ prohlásil Štich.

Problémy mají také lesníci na Domažlicku. „Je to následek loňského suchého léta,“ říká ředitel domažlických městských lesů Jan Benda. Za opadané jehličí a suché stromy však nemůže jen nedostatek vláhy. „Stromy, hlavně ty mladší do 40 let, nám napadá lýkožrout lesklý. Je to brouk podobný klasickému kůrovci. Zatím ničí jednotlivé stromy nebo malé skupiny, nicméně může se z toho stát veliký problém,“ přiznává Benda.

Větší množství uschlých stromů, hlavně smrků a borovic, je i na Sušicku. „Hladina spodní vody klesla a stromy neměly vláhu. Loni byl také semenný rok, což stromy ještě více oslabilo. Borovice nám zase zlikvidovala houba. Potíže máme v okolí Sušice, Petrovic a Hartmanic,“ vysvětluje Vladimír Skala z Lesů České republiky v Železné Rudě.