Strážci dvou národních parků se prvně společně proškolili: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Strážci dvou národních parků se prvně společně proškolili |Author=Marek Aschermann |Date=2005-12-03 |Source=Prachatický…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:29


Strážci dvou národních parků se prvně společně proškolili
Author Marek Aschermann
Date 2005-12-03
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Týden měli čeští a bavorští strážci na to, aby se od sebe vzájemně dozvěděli, jak se pracuje na dvou stranách hranice.

Šumava – V listopadu se na historickém hraničním nádraží v Alžbětíně konalo první společné školení profesionálních strážců NP Šumava a NP Bavorský les.

Celé školení bylo pojato jako projekt, který měl zlepšit celkové znalosti území u zaměstnanců obou NP. Účastníci školení byli přivítáni vedoucími strážní služby Jánošíkem a za německou stranu Erhartem. Školení zahájil pracovník správy NP Bavoský les Barthmann, který stručně pohovořil o NP Bavorský les. Podobně pak představil NP Šumava V. Silovský. Následovaly referáty, které přednesli Kincl a Haug, týkající se historie regionu, jeho osídlení, vzniku osad, hospodaření, průmyslu a stavu, v jakém se území nacházelo po roce 1945.

Druhý den byly strážcům odborníky z obou NP prezentovány podrobné informace o vzniku NP Bavorský les a NP Šumava. Detailně byla popsána charakteristika, provozní údaje, organizační struktura a financování obou NP. Následovaly prezentace vysvětlující význam obou chráněných území pro region, vztahy s obcemi, možnosti podpory turistického ruchu a zařízení pro veřejnost.

Odpoledne byly strážcům prezentovány informace týkající se vzniku území, jeho geologie, změnami vegetace Šumavy v důsledku lidské činnosti a změny v druhové skladbě. Následovala exkurze do oblasti Buchenau, kde odborník NP Bavorský les pohovořil se strážci o geologii území, vývoji a funkci rašelinišť.

Středeční program školení zahrnoval přednášku Pokorného týkající se dějin Šumavy, jejího osídlení, germanizace, využívání surovin, rýžování zlata a otázky poválečného odsunu německého obyvatelstva.

Pracovník NP Šumava Valenta se v další přednášce věnoval podrobnému rozboru historie ochrany přírody na české straně Šumavy, vzniku CHKO a NP Šumava.

V odpoledních hodinách se účastníci školení přesunuli v terénních vozidlech na krátkou exkurzi do NP Šumava.

Navštívili bývalou osadu Stodůlky, informační středisko Rokyta a opravený most – tzv. „Rechle“ na řece Vydře.

Čtvrtek byl věnován lesnické tématice. Několik odborníků z českého i německého NP pohovořilo o vývoji lesa, kůrovcové kalamitě, péči o zvěř, regulaci zvěře v obou NP a o přezimovacích obůrkách pro jelení zvěř. Strážci si pak mohli porovnat prezentované informace v praxi při exkurzi v suchých porostech v oblasti hory Luzný, kde probíhá přirozená obnova lesa. Večer následovalo společné přátelské posezení, spojené s výměnou názorů a zkušeností.

V pátek se účastníci seznámili s historií a vývojem názorů na ochranu životního prostředí v celosvětovém měřítku. Byly jim představeny mezinárodní organizace věnující se ochraně životního prostředí (např. IUCN, MAB, WWF, Europarc, Natura 2000 atd.). Seznámili se také s jednotlivými deklaracemi a mezinárodními konvencemi týkajícími se ochrany přírody ve světě a Evropě. Strážcům byly představeny plány Evropské unie věnující se ochraně životního prostředí. Po těchto prezentacích následovalo shrnutí celého týdenního školení a živá diskuse. Po skončení vedoucí strážních služeb poděkovali za obě skupiny všem odborníkům, kteří se na školení podíleli. Oba také přislíbili pokračování tohoto školení v příštím roce ve stejném termínu.

Jako přímý účastník části školení mohu pochválit a poděkovat za mnoho nových informací se kterými jsem se po jeho dobu trvání setkal. Velmi také oceňuji možnost setkání s našimi kolegy z NP Bavorský les a celé týdenní školení považuji za kladný počin budoucí spolupráce obou NP.