Na Šumavě by měl vzniknout přeshraniční národní park: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě by měl vzniknout přeshraniční národní park |Author=lap, ČTK |Date=2005-12-12 |Source=ČTK |Genre=tisk |Respond…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:29


Na Šumavě by měl vzniknout přeshraniční národní park
Author lap, ČTK
Date 2005-12-12
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Železná Ruda/Alžbětín (Klatovsko) – Na Šumavě má postupně vzniknout přeshraniční národní park se společným managementem a dostatečně velkým podílem bezzásahových území. Toto ujednání je součástí memoranda, které dnes v Alžbětíně na Klatovsku podepsali zástupci Národního parku Šumava a německého Národního parku Bavorský les. Původní memorandum o spolupráci podepsaly parky v srpnu 1999, dnes ho rozšířily.

Rozšíření memoranda má podle ředitele českého parku Aloise Pavlíčka změnit například společný postup ve vztahu k EU, podstatnou součástí je i větší podíl bezzásahových ploch. Na české straně Šumavy se má do roku 2010 rozšířit bezzásahové území na 30 procent plochy parku, v nové části národního parku Bavorský les to má být do roku 2017 až 75 procent plochy. Díky spojenému managementu se mají oba parky společně prezentovat na mezinárodních fórech, mají společně vstupovat do mezinárodních institucí a vytvořit přeshraniční metodický řídící orgán.

Úplné sloučení obou parků ale není podle Pavlíčka reálné. „Do budoucna nelze předpokládat, že bychom měli kvůli rozdílnosti legislativy obou států jeden jediný národní park, ale budeme mít jednotnou správu a péči území,“ řekl ředitel. Věří, že společnými postupy a vedením se podaří na Šumavu přivést více peněz. Šumava by se tak stala jedním z největších středoevropských národních parků, což by znamenalo růst turistiky a dalších služeb.

Podle mluvčího parku Radovana Holuba dosavadní memorandum znamenalo spolupráci v jednotlivých projektech, zatímco nyní chtějí oba parky jít společnou cestou. Všechny důležité kroky budou parky konzultovat a koordinovat. „Rozšíření memoranda má za cíl vytvoření jedinečné plochy ve střední Evropě, kde příroda dostane přednost před lidským ovlivňováním a zásahy a bude se moci vyvíjet podle svých zákonů,“ říká Holub.

Zatímco Jaromír Bláha z Hnutí Duha považuje dnešní dohodu za klíčový mezník v historii národního parku, někteří šumavští starostové ho kritizují. Tvrdí, že vůbec nevěděli, že se podepíše a co bude obsahovat. „Dozvěděli jsme se, že jedna z nejdůležitějších částí je, že během pěti let by mělo být vytvořeno bezzásahové území v rozsahu 30 procent rozlohy Národního parku Šumava (NPŠ). To je ale v rozporu s tím, o čem se v současné době se správou a ministerstvem ohledně bezzásahovosti dohadujeme,“ tvrdí starostka Borových Lad na Prachaticku Stanislava Barantálová.

Deset starostů šumavských obcí dnes podepsalo prohlášení, v němž kritizují, že uvedený záměr nebyl projednán ani v radě Národního parku Šumava a je v rozporu s obsahem dokumentů, které byly až dosud předmětem jednání mezi obcemi a NPŠ.