Na Šumavě vznikne přeshraniční park: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě vznikne přeshraniční park |Author=Jiří Falout |Date=2005-12-14 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Do rok…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:29


Na Šumavě vznikne přeshraniční park
Author Jiří Falout
Date 2005-12-14
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Do roku 2010 se prostor bez zásahu člověka rozšíří na 30 procent rozlohy

O šumavskou přírodu se bude jak na české, tak i na bavorské straně hranice pečovat obdobně. Navíc se v šumavském národním parku prostor, který bude ponechán jen přírodním vlivům, to znamená naprosto bez zásahu člověka, rozšíří na 30 procent současné rozlohy parku.

To je obsahem memoranda, které v pondělí podepsali v Železné Rudě náměstek českého ministra životního prostředí František Pojer a státní tajemník bavorského ministerstva životního prostředí, zdraví a ochrany spotřebitele Otmar Bernard.

Právo o podpisu informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Oba parky, Šumavský národní park a Národní park Bavorský les, se zároveň přihlásily k tomu, že určitou část plochy chtějí nechat bez zásahu člověka a hodlají respektovat kritéria Mezinárodního svazu ochrany přírody. „Koordinaci činností bude i nadále provádět společné grémium,“ doplnila ministerská mluvčí. Podle ní by se měl prostor pro nerušený průběh přírodních procesů na české straně rozšířit na třicet procent do roku 2010, na německé straně na 75 % plochy národního parku.

Náměstek Pojer zdůraznil, že příroda žádné státní hranice nezná a právě proto je jednotný přístup na místě. „Navíc pokud chceme vidět, jak vypadá příroda bez zásahu člověka, musíme jí to dovolit. Zkušenosti z Národního parku Bavorský les ukazují, že turisté v chráněném území hledají to, co jinde nevidí. Přírodu, která může jít svou cestou,“ uvedl náměstek.

Za klíčový mezník v historii Šumavy označil memorandum vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Dokument podle něj spojí oba parky v jeden.

„Takový postup je u přeshraničních parků častý a také nezbytný. Šumava je jedno pohoří a příroda nerespektuje uměle nakreslenou hraniční čáru. Účinná ochrana šumavských pralesů, rysů, tetřevů a dalších přírodních vzácností proto vyžaduje stejnou péči v celém území. Není možné, aby jeden dělal hot a druhý čehý,“ sdělil Bláha.