Šumavské výrobky mají vlastní značku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavské výrobky mají vlastní značku |Author=Václav Janouš |Date=2005-12-30 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respo…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:29


Šumavské výrobky mají vlastní značku
Author Václav Janouš
Date 2005-12-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Výrobky ze Šumavy nyní poznáte naprosto jednoznačně. Na jejich obalu bude zelenomodrá značka ve tvaru písmene S hlásající, že jde o výrobek, který vznikl na Šumavě šetrným způsobem vůči životnímu prostředí či je vyrobený ze šumavských surovin. Výrobci se tak chtějí mimo jiné bránit výrobkům z vnitrozemí s označením šumavský.

Stejně jako jsou označené výrobky z Evropské unie či Česka, mají nově svou značku i šumavské výrobky. Značku přitom najdete na potravinách, jako je mléko, obiloviny, ovoce, zelenina, víno či med, nebo na výrobcích ze dřeva, slaměných ozdobách, krajkách, špercích, keramice i nábytku.

„Chceme, aby značka propagovala chráněné území, kde je samozřejmě zdravější prostředí a výrobky vznikají kvalitnějším a šetrnějším hospodařením. Zároveň se tak chceme bránit výrobkům vydávajícím se za šumavské, příkladem může být šumavský chléb, který koupíte kdekoliv v republice, ale se Šumavou nemá nic společného,“ řekl vedoucí projektu značení výrobků Tomáš Kažmierski. První označené výrobky novým logem se objeví v obchodech v lednu. To dostanou první výrobci po certifikaci od expertů, kteří budou zkoumat například kvalitu výrobků i použité suroviny. Většinu šumavských výrobců toto logo láká, ale neslibují si od něj zázraky či zvýšení prodeje o polovinu. „Lidé, kteří chtějí kvalitní chleba, vědí, kam pro něj jít. Jsou zvyklí na naše pečivo, a i kdyby se tady na trhu objevil šumavský chléb vyráběný třeba v Praze, poznali by to. My máme už svou klientelu, takže značka příliš prodeji nepomůže a lidé spíše dají na pověst výrobce,“ řekl majitel pekárny Zrno ve Volarech Jaroslav Fatka.