Ochrana přírody nemá za cíl vytvářet ghetta: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ochrana přírody nemá za cíl vytvářet ghetta |Author=Blanka Pirnosová |Date=1995-02-27 |Source=Českobudějovický deník |…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 13. 9. 2015, 05:30


Ochrana přírody nemá za cíl vytvářet ghetta
Author Blanka Pirnosová
Date 1995-02-27
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Ministr František Benda o národních parcích, ekologických hnutích a zákonech

Připravované vyhlášení Národního parku Labské pískovce doplní jejich počet v ČR na čtyři a s dalšími už se nepočítá.

Uvedl to na páteční tiskové konferenci ministr životního prostředí František Benda.

Národní parky

Na poradu dne co se národních parků týče je podle něj nyní úsilí o lepší harmonizaci péče o přírodu s životem území, v němž se park rozkládá. „Ochrana přírody nemá za cíl vytvářet jakási přírodní ghetta, proto i Správa Národního parku Šumava doslala za úkol převzít odpovědnost za to, že obcím na jeho území umožní rozvoj.“ konstatoval ministr. Zmínil se také o nových problémech, které v parku vznikají v souvislosti s růstem neobhospodařovaných ploch, potřebou revitalizace a údržby krajiny – charakterizoval to jako nutnost chránit přírodu před přírodou.

František Benda striktně odmítl všechna tvrzení o tom, že v NPŠ probíhá hospodářská těžba dřeva, které se pak vyváží za hranice; zaručil se, že z parku se vyváží pouze dřevo z nahodilých těžeb a zpracovaných kalamit. Jejich nebývalý rozsah mají podle něj na svědomí chyby při vyhlašování NPŠ, kdy se jako lesy bez zásahů určily strukturou či stářím nevhodné porosty.

Ekologická hnutí

„V preambuli materiálu s názvem Sledování extremismu se zdůrazňuje, že ne všechny subjekty v něm zmiňované lze považovat za extremistické,“ odpověděl František Benda na dotaz týkající se zařazení některých ekologických hnutí na seznam vypracovaný BIS. Podle jeho názoru nelze kohokoli předem vylučovat z možnosti být sledován – ani politickou stranu, pokud bude některý její člen zachycen při sledování určitého problému nebo se do řad strany dostane objekt zájmu tajné služby. „Kromě toho víme, že někteří členové ekologických hnutí se skutečně extremisticky chovají, ale není důvod se vzrušovat – kdo má čisté svědomí, nemusí se ničeho bát.“ Ministr ještě doplnil, že na hájení zájmů ochrany přírody nemají tato hnutí monopol. „Nejen ona umějí formulovat její potřeby a priority. Pro mne je mnohem důležitější názor starostů sdružení obcí než to, co říká třeba Hnutí Duha – a přál bych si, aby bylo víc slyšet vědeckou veřejnost,“ řekl.

Zákony

S vládním návrhem zákona o ochraně ozónosféry na posledním jednání podle ministra souhlasili i zástupci Hnutí Duha. Ubývání ozónové vrstvy je typicky globálním problémem, na světové výrobě škodlivých freonů se naše republika podílí pouhými dvěma promile a navrhovaný zákon patří svou přísností na výrobce ke špičce, charakterizoval F. Benda kvality připravované legislativní normy.

Při přípravách tzv. atomového zákona se MŽP podle jeho vyjádření snaží držet polohu oponenta: hledat slabiny, prosazovat do návrhu zájmy veřejnosti apod. „Zásady zákona jsou už ve vládě a v podstatě respektují to, co jsme kritizovali a na co jsme upozorňovali. Tento zákon se píše pro Temelín a není myslitelné, aby cokoli, co souvisí s jeho uvedením do provozu, podléhalo starým normám,“ konstatoval ministr.