Šumavská turistická sezóna: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavská turistická sezóna |Author=Milan Pokorný |Date=1995-10-19 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Letn…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:30


Šumavská turistická sezóna
Author Milan Pokorný
Date 1995-10-19
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Letní turistická sezóna je za námi a na Šumavě si nakrátko oddechneme. I když – podzim zase přivádí houbaře a jen skončí oblíbené skřípalky, už je tu první sníh a začíná perná zima s náporem všech možných lyžníků.

Při letošních touláních Šumavou jsem se snažil o nestranný pohled turisty, který vůbec nic neví o jakékoli činnosti Národního parku Šumava. Stručně shrnu pár poznatků.

Projekt Zažít přírodu a historii se vším okolo (informační střediska, prospekty) je vynikající. Stejně tak zaslouží pochvalu vybudování řady menších záchytných parkovišť v bývalém vojenském prostoru Dobrá Voda na Sušicku. Konečně zmizí výmluvy – já nevěděl, kde zaparkovat. Parkoviště jsou vhodně situována v návaznosti na turistické stezky a návštěvnicky poutavá místa.

Navštívil jsme v Černé na nádraží vagon – opět lze jen vyslovit pochvalu a uznání za nápad vytvořit mobilní informační středisko. Možná by v zimě mohlo pendlovat na tratích, konkrétně třeba mezi Horažďovicemi a Klatovy a aspoň krátce návštěvu nabídnout školám i občanům obcí s nádražím.

Letošní Šumava zažila invazi kol, jakou asi nepamatuje. Vše se zvládlo dobře – perfektní jsou cyklotrasy s jejich značením, stejně tak i vydané mapové materiály. Pokud jsem mluvil s mnohými návštěvníky, všichni kladně odpověděli na mou otázku, zdali se setkali se strážci Národního parku Šumava. Nesetkal jsem se s žádnou stížností, naopak někteří lidé upozorňovali na osud Krkonoš a žádali ještě kvalitnější ochranu nedotčené šumavské přírody.

Další výborný nápad sice nebyl z oblasti NPŠ nebo CHKOŠ, ale stojí za zaznamenání. Městské vycházkové okruhy, které připravili v Kašperských Horách. Absolvovat je může skutečné každý a jsou doplněny řadou informačních bodů a tištěným průvodcem.

Jeden podnět, který jsem získal v Borové Ladě, možná bude malým slovem do velké pranice. Proč na zvlášť zajímavých místech nebo nástupních místech turistických tras nevybírat vstupné? Určitě by si na to naši lidé, rozhodně hůře než cizinci, přivykali.

Já vím, je to těžké, ale snad by se toto dalo řešit formou dobrovolného příspěvku. Jak na to, dalo by se vykoumat. Pokud by ovšem někdo nedokázal ukrást i kasičku s dobrovolnou částkou, jak se to stalo na Kozlu sokolníkovi při vystavování dravců …

Mimo linii šumavských správ jdou i problémy kolem cen v restauracích, hotelech, obchodech atd. Zdá se mi, že převýborně, dokonce s předstihem kopírují roční míru inflace. Někde už jsou dokonce nejméně v polovině příštího století. To je ovšem víno ze zcela jiného soudku, ale pošramocuje notně celkový dojem ze Šumavy.

V úvodu jsem podotkl, že se snažím o laický pohled běžného návštěvníka Šumavy. Stejně tak i závěrem shrnu: je vidět velký kus práce a výrazné zlepšení veškerého servisu Parku a chráněné oblasti směrem k návštěvníkům.

Dá se říci, že se všude promítá jasná koncepce ochrany přírody a všude je znát stanovená filozofie Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Všichni, kteří se jakoukoli měrou na tomto díle letos účastnili, zaslouží uznání.