Mrtvé stromy ze Šumavy odletí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Mrtvé stromy ze Šumavy odletí |Author=ks |Date=1997-06-24 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Daleko šetrn…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:30


Mrtvé stromy ze Šumavy odletí
Author ks
Date 1997-06-24
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Daleko šetrněji oproti loňsku chce správa šumavského národního parku odvézt z Modravských slatí stromy napadené kůrovcem. Těžkou lesní a dopravní techniku už začátkem měsíce vystřídaly vrtulníky, s jejichž pomocí park odveze nejméně polovinu z plánovaných 70 tisíc krychlových metrů stromů. Ani tento způsob likvidace se však příliš nezamlouvá ochráncům přírody, kteří by nejraději v nejcennější části Šumavy proti kůrovci vůbec nezasahovali.

„Vrtulník je dvojsečná zbraň. Uvítám ho však raději, protože když se dřevo z lesa dostane vzduchem, nevzniknou v půdě žádné erozní rýhy. Je při něm ale strašný kravál, který ruší tetřeva, kvůli němuž se začalo loni létat až v srpnu. Letos mu to nevadí a vrtulníky vzlétly už v červnu,“ prohlásil Jiří Koreš z Hnutí Duha. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že nejlepším řešením by bylo ponechat napadené stromy v lese. „Samozřejmě v některých lesích je třeba stromy pokácet a odvézt, to se však netýká nejcennějších částí Šumavy. Pokud by se proti kůrovci na Modravě nezasahovalo, zůstal by tam jen suchý les, což je lepší, než když tam budou úplně holá místa,“ míní Koreš.

Vedení parku však na něco takového ani nepomýšlí. „Pokud vrtulník není šetrný k přírodě, tak nám zbývají už jen hejna motýlů, ale obávám se, že s těmi bychom stromy neodvozili. Vyklízení pomocí vrtulníků je zatím ten nejšetrnější způsob, jak dostat dřevo z lesa ven“, tvrdí náměstek ředitele národního parku Radim Košíček. Doplnil, že park musí s kůrovcem bojovat aktivně, jak mu ukládá zákon. „Aktivní ochrana spočívá v odkácení napadených stromů. Jiná aktivní ochrana neexistuje,“ prohlásil náměstek. Postup parku proti kůrovci minulý týden podpořil i ministr životního prostředí Jiří Skalický, který se byl v Modravských slatích podívat.