Blokáda prospěla jen kůrovci: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Blokáda prospěla jen kůrovci |Author=ČTK |Date=2000-03-20 |Source=Večerník |Genre=tisk |Respondent= }} Prales / V případ…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:31


Blokáda prospěla jen kůrovci
Author ČTK
Date 2000-03-20
Source Večerník
Genre tisk
Respondent

Prales / V případě Trojmezné by měl zvítězit zdravý rozum nad paličatostí.

Vimperk – Loňská blokáda ekologických aktivistů, kteří od 27. července do 21. září bránili kácení kůrovcem napadených stromů v pralese Trojmezná, podle správy šumavského národního parku výrazně zhoršila kůrovcovou kalamitu v této lokalitě. Uvedl to mluvčí správy Zdeněk Kantořík.

„V důsledku blokády zůstalo na Trojmezné neporaženo 2400 krychlových metrů ‚kůrovcových‘ stromů. Podle aktuálních zjištění lesníků brouk z nich napadl nejméně dalších 1500 stromů, což představuje dalších 3000 krychlových metrů dřevní hmoty. Naproti tomu v oblasti Smrčiny, kde se i přes dvoudenní blokádu podařilo zásahy dokončit, je pouze 25 nově napadených stromů,“ uvedl Kantořík.

Ekologové podle vedoucího lesního programu Hnutí Duha Jaromíra Bláhy trvají na tom, že nejcennější pralesovité oblasti šumavského parku by měly zůstat bez jakýchkoli zásahů. Proto odmítají, aby správa parku dostala na letošní rok povolení ke kácení stromů v prvních zónách. Tento požadavek zazněl i na pátečním protestu před budovou správy parku ve Vimperku, jehož se zúčastnilo asi dvacet ekologických aktivistů.

K účastníkům správního řízení o povolení zásahů, které by mělo skončit zhruba do měsíce, přitom vedle 22 šumavských obcí a okresních úřadů Český Krumlov, Prachatice a Klatovy patří také Hnutí Duha a další tři nevládní ekologické organizace.

„Povolení zásahů i v letošním roce vytvoří právní možnost k tomu, abychom v případě potřeby mohli proti kůrovci zasáhnout. Přitom v drtivé většině zřejmě půjde o provedení korekcí, třeba jen o poražení několika napadených stromů v určité lokalitě. Příkladem může být třeba Smrčina s 25 nově napadenými stromy,“ připomněl Kantořík.