Táboření v rezervaci povoleno: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Táboření v rezervaci povoleno |Author=Václav Janouš |Date=2008-08-02 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:31


Táboření v rezervaci povoleno
Author Václav Janouš
Date 2008-08-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Turisté mohou v šumavském parku využít šest bivakkempů. Nocleh je zdarma, oheň se rozdělávat nesmí

Nové Údolí – Milujete Šumavu, toulky s batohem na zádech a spaní pod širákem? Tak od včerejška už můžete bivakovat v šumavském národním parku, aniž by vám hrozila pokuta jako dosud.

Správa parku totiž spustila v České republice unikátní projekt tak zvaných nocovišť pro pravověrné turisty, kteří chtějí přejít Šumavu od jihu na severozápad. Podél turisty vyhledávaných cest u hranic vybudovala šest nových míst, kde lze strávit noc.

Stovky turistů si každoročně sbalí batoh a vyrazí napříč Šumavou po nejzajímavějších místech od Nového Údolí na Prachaticku až do Železné Rudy na Klatovsku. Pokud dosud přespávali v národním parku pod širákem, hrozila jim tisícikorunová pokuta. Bivakování totiž zakazuje zákon.

Vybavení: záchod, lavice, stůl Nyní ale správa parku ohradila dřevěnými kůly šest míst na Hůrce u Prášil, Poledníku, Modravě, Bučině, u Strážného a v Novém Údolí. A zde, na místech podél červeně značené stezky přezdívané dálnice turistů, si mohou lidé buď rozbalit stan nebo přespat pod širákem.

Platit za to nebudou nic.

„Byl to můj velký sen už od poloviny devadesátých let. Už v roce 1989 jsme se ženou přešli napříč Šumavou a nocovali pod širákem a snad padesátkrát nás kontrolovali pohraničníci. Ještě letos v srpnu si to chci zopakovat, stejně jako desítky lidí, kteří denně volají a ptají se na nocoviště,“ prohlašuje ředitel Národního parku Šumava František Krejčí.

Stanoviště jsou skromně vybavena. Základ tvoří dva hygienické mobilní záchody, lavice a stůl. „Lidé zde budou moci strávit vždy jednu noc, a to celoročně vždy od 16 do 9 hodin. Počítáme, že i v zimě si zde zkusí udělat záhrab a třeba v mínus dvaceti stupních přenocovat,“ domnívá se vedoucí strážců parku Jan Konvička.

Právě jeho lidé budou denně bivakovací místa kontrolovat a dohlížet, aby zde turisté nerozdělávali oheň či nenechávali odpadky. Na každém místě může přes noc přespat zhruba patnáct lidí.

K dalšímu bivakkempu to pak budou mít vždy od patnácti do třiceti kilometrů. Vzdálenosti jsou spočteny tak, aby lidé vždy za den zvládli přejít z jednoho nocoviště do druhého. Ty jsou všechny sice v přírodě, ale zároveň i blízko obcí.

Bivakkempy

Hůrka u Prášil

Poledník

Modrava

Bučina

Strážný

Nové Údolí

Pozn: Kempy leží na červené turistické trase o délce 103 kilometrů