Šumava: starostové hrozí vzpourou: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava: starostové hrozí vzpourou |Author=Václav Janouš |Date=2008-05-22 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:32


Šumava: starostové hrozí vzpourou
Author Václav Janouš
Date 2008-05-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Bude rozhodovat o rezervaci vláda?

Starostům šumavských obcí vadí, že osud národního parku leží pouze v rukách ministra životního prostředí. Chtějí, aby o dění v něm rozhodovala vláda. Jejím zmocněncem má být Jan Stráský.

Hrozí protesty a demonstracemi.

Kubova Huť – Ať o budoucnosti Šumavy rozhodne vláda. A předsedu rady národního parku Jana Stráského udělá svým zmocněncem. Jinak se nikdy na Šumavě nedohodneme a lidé vyhlásí občanskou neposlušnost. Tak nyní hovoří o situaci v národním parku se zdviženým prstem starostové šumavských obcí. Jejich kritika včera v Kubově Huti na Prachaticku vůči vedení šumavského parku byla nejhlasitější za poslední tři roky.

Starostům vadí, že osud národního parku závisí na rozhodnutí ministra.

„Nechceme být závislí na rozhodnutí člověka, který se mění s každou novou vládnoucí garniturou. Chceme, aby vláda připravila jasnou koncepci, jak dále v parku hospodařit a chránit přírodu,“ vysvětluje starosta Modravy Antonín Schubert.

Ignorují strážce parku

Podobně hovoří i další starostové sdružení do Svazu šumavských obcí. Vadí jim třeba, že nemají páky, jak zablokovat zákaz splouvání Teplé Vltavy, který nařídí ministr Bursík i přes jejich hlasitý odpor. „Pokud se v národním parku bude nedemokraticky postupovat jako nyní, tak dojde k občanské neposlušnosti,“ varovala starostka Stožce Zdeňka Lelková.

Protestů, demonstrací a obdobných incidentů, jako bylo před lety přivazování se ke stromům od ekologických aktivistů zbrojících naopak proti kácení stromů, se obává i sám předseda rady šumavského parku Jan Stráský. „Až všichni uvidí, že se Šumava není schopná domluvit na zonaci, splouvání Teplé Vltavy, návštěvním řádu a podobně, tak přijde řada na demonstrace a protesty. Musíme ale nyní protrpět celý proces, abychom ukázali, že jsme jednali s maximální ochotou. Snad pak bude každému jasné, jak to na té Šumavě je,“ míní Stráský, kterého požadují starostové ustanovit vládním zmocněncem pro tuto lokalitu.

Aby rozhodla o Šumavě a jejím dalším osudu vláda, je logický požadavek starostů. Právě vláda totiž v roce 1991 národní park vyhlásila. Nyní se na jejich stranu postavil i hejtman Jan Zahradník. „Oslovil jsem premiéra s tímto požadavkem už dvakrát, udělám to nyní i potřetí,“ slíbil včera hejtman.

Ředitel šumavského parku František Krejčí slíbil, že se správa parku bude snažit dále s obcemi vyjednávat a komunikovat. „Nejsem starosta ani politik a musím se řídit podle platných předpisů. Pro nás je zásadní plán péče o lesy v parku, ale přiznávám, že už například po vstupu do EU se měly aktualizovat. Předpokládám, že například kvůli otázce splouvání Teplé Vltavy mohou být protesty a lidé budou třeba více ignorovat naše strážce. Už nyní se stává, že je i fyzicky napadají,“ dodal.

Samotní obyvatelé parku se momentálně dělí na dva tábory. První tvoří podnikatelé, které živí turistický ruch a o protestech příliš nepřemýšlejí. Ve druhém jsou lesníci a dřevorubci, kteří po reorganizaci lesních správ ztratili práci. Ti proti nezasahování v některých místech parku protestují.

„Přicházíme kvůli tomu o zaměstnání, a přitom se cenné dřevo nechává ležet v lesích. Klidně bych se demonstrací zúčastnil, aby si konečně politici uvědomili, že je třeba dát Šumavě jasný a neměnný směr. Je třeba pevný zákon,“ sdělil lesník František, který nechce uvést své příjmení.

Co kritizují starostové obcí na Šumavě Neexistuje dlouhodobá koncepce péče o lesy a koncepce zemědělství. Neexistuje koncepce odpadového hospodářství a čistoty vod i ovzduší. Správa parku nekvalitně pečuje o svůj majetek. Správa parku se neúměrně obává pokut od evropských institucí. Nekoncepční zásahy správy parku do územně plánovacích procesů. Chybí možnost převodu pozemků ve vlastnictví národního parku na šumavské obce.