Stroje poškodily les víc než Kyrill: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Stroje poškodily les víc než Kyrill |Author=Václav Janouš |Date=2008-01-18 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responden…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:32


Stroje poškodily les víc než Kyrill
Author Václav Janouš
Date 2008-01-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Jaromír Bláha

Šumava – Škody, které kvůli kácení stromů způsobily třeba v boletickém vojenském prostoru těžké stroje, nelze napravit. Tvrdí to šéf programu lesy Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

„V Boleticích chyběl dohled a poškození lesů je nevratné už proto, že došlo ke zničení lesní půdy, která je placentou lesa,“ říká Bláha.

Jak hodnotíte likvidaci popadaných stromů po loňském orkánu?

Někde situaci lesníci zvládli, jinde nikoliv. Většinou totiž odklidili dřevo, ale v lesích významně poškodili půdu. Například na Kašperskohorsku nebo v Boleticích je poškození lesů po těžkých strojích tak veliké, že způsobilo škody daleko vyšší než samotný orkán Kyrill.

V čem jsou lesy nejvíc poškozené?

V nezvládnutém managementu kalamity, v řízení prací. Nyní je vidět obrovský rozdíl. Kupříkladu v Národním parku Šumava a Boleticích byly srovnatelně velké škody. Správa parku dokázala situaci zvládnout a ohlídat si práce v lesích i tak, že je třeba zakázala ve dnech, kdy byla půda rozmáčená. V Boleticích byly práce živelné, těžké těžební soupravy jezdily i zdravým lesem, někdy zapadly až po podvozek a nikdo to neřídil.

Za jak dlouho se les vzpamatuje?

Tempo se bude lišit podle péče, která při odstraňování škod byla, a podle ochrany lesa. Tam, kde se nyní rodí nový les pod ochranou popadaných stromů, vyroste rychleji než na holinách. Popadané stromy chrání totiž ty mladé a nehrozí jim třeba ani eroze půdy. Na holinách se stále odplavuje humus a půda, v níž jsou houby, členovci a mikroorganizmy. Nový les začne v bezzásahových místech parku vyrůstat už po nejbližším náletu semen stromů a za 30 let zde bude plnohodnotný mladý porost. Na holinách bude obnova dražší, stromy budou muset sázet lesníci a nový les bude zároveň méně životaschopný.