Zelení zůstali osamoceni: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zelení zůstali osamoceni |Author=Haló noviny |Date=2008-10-01 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }} České Budějo…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:33


Zelení zůstali osamoceni
Author Haló noviny
Date 2008-10-01
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

České Budějovice – Pět ekologických organizací hostilo v Českých Budějovicích kandidáty na krajské zastupitele ve veřejné debatě o životním prostředí s názvem Poznej svého politika. Čtyři politici se většinou shodli, pouze lídr Strany zelených měl kupodivu jiný názor… Mezi asi třiceti přítomnými v sále převažovali ekologičtí aktivisté z organizací Calla, Hnutí Duha, Jihočeské matky, KRASEC a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, kteří měli ve všem svou pravdu. Aby měla debata spád, dostali politici na každou odpověď pouze jednu minutu. Když se do ní nevešli, upozornilo je zazvonění. Ale na zástupce ODS to nějak neplatilo, poznamenal pro Haló noviny krajský zastupitel Luboš Dvořák z KSČM. První část debaty patřila energetickým otázkám. Rozhodně nemíníme podporovat obnovitelné zdroje energie z větrníků, protože ty krajinu vyloženě hyzdí. Na vodní elektrárny u nás zase nemáme vhodné dravé řeky, řekl Lumír Mraček ze SNK-ED za Dvořákova souhlasu. V otázce šetření elektrické energie byli kromě zelených skeptičtí i ostatní politici.

Například podle Dvořáka považují komunisté energetické audity za virtuální realitu. Jejich vliv na úspory energií nebyl prokázán. Audity bereme jako lukrativní zakázky pro spřátelené firmy, objasnil. Další nesouhlas ekologů si vysloužil Luboš Dvořák i za své tvrzení, že Temelín vypouští čistší vodu, než čerpá. Je to ovšem podložený a lehce zjistitelný fakt, řekl Dvořák Haló novinám. U problematiky boletického vojenského újezdu se čtyři politici shodli na tom, že je třeba 17 procent převést pod samosprávu a otevřít pro turistické a rekreační účely, podle zelených však není třeba měnit správce. Ekologové museli čelit poznámce, že linecká teplárna spaluje vzrostlé stromy ze Šumavy, jichž spotřebuje ve svém provozu na 40 procent. Chráníte šumavské smrky, jen když stojí. Proč neblokujete hranice, aby se naše národní bohatství nevyváželo, zaznělo ze sálu. Uspokojivé odpovědi se ale nikdo nedočkal.