Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu |Author=enviweb.cz |Date=2008-03-05 |Source=enviweb.cz |Genre=internet |Respond…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:33


Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu
Author enviweb.cz
Date 2008-03-05
Source enviweb.cz
Genre internet
Respondent

Ekologové přijímají nominace od veřejnosti Děti Země Brno vyhlašují 16. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 13. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 25. března 2008 na jejich adresu či e–mail dz.brno@ecn.

Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu 05.03.2008 Ekologové přijímají nominace od veřejnosti Děti Země Brno vyhlašují 16. Ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 13. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 25. Března 2008 na jejich adresu či e–mail dz.brno @ecn.c z posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na http://www.detizeme.cz/ropak. Ropákem 2006 se stal ministr průmyslu a obchodu a poslanec Martin Říman (ODS), Zelenou perlu pak získal senátor Jaroslav Kubera (ODS). Výsledky obou anket budou zveřejněny 25. dubna v Brně. „Horkou kandidátkou je lyžařka a manažerka Kateřina Neumannová za zodpovědnost při stěhování umělého sněhu od šumavské obce Horní Vltavice kamiony na Pražskou lyži dne 30. 12. 2007,“ připomíná Miroslav Patrik z Dětí Země

Podle něho se mezi kandidáty na Ropáka také může třeba objevit náměstek ministra dopravy Jiří Hodač , který od září do konce roku bojkotoval porovnání variant silnice R1 kolem Prahy a R55 na Slovácku či varianty k dálnici D3 přes Posázaví, nebo vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Anna Hubáčková za povolení výjimky k zásahu do biotopů 10 ohrožených druhů živočichů silnicí R5204 Pohořelice – Ivaň, kterou pak muselo MŽP zrušit.

Se svými výroky v anketě Zelená perla tradičně nejvíce dominuje prezident Václav Klaus (má Ropáka 1993 a Zelené perly 1995 a 2005), který např. mj. v rozhovoru pro Hospodářské noviny (http://hn.ihned.cz/?m=darticleid =23103405) prohlásil: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.“ Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2007. Důležité je také zaslat důkazy pro nominaci. Loni o ropáka „usilovalo“ 26 osob.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, jeho zaměstnání, citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků – publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody. Loni bylo zasláno 70 výroků

Titul Ropák 2006 získal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS Martin Říman za: a) roli při přípravě Národního alokačního plánu na léta 2008–12 s navýšením českých emisí oxidu uhličitého o 25 % na 102 miliónů tun ročně, b) podporu plánů na prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, c) podporu plánu na zvýšení čistého vývozu elektrické energie z ČR v letech 2008–12 na 20 TWh a d) souhlas s výstavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Vítězem ankety Zelená perla 2006 se stal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera, který v Senátu při diskusi o petici proti výstavbě silnice R43 přes Brno–Bystrc prohlásil: „Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali.“

Galerie ropáků za patnáct ročníků 1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba) 1993 = Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA) 1994 = František Benda (ministr životního prostředí za ODS/KDS) 1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně) 1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.) 1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně) 1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD) 1999 = Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.) 2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí) 2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS) 2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.) 2003 = Jaromír Schling (poslanec za ČSSD) 2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD) 2005 = Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy) 2006 = Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)