Snímky tajemného světa hub: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Snímky tajemného světa hub |Author=Vladimír Horpeniak |Date=2008-10-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:33


Snímky tajemného světa hub
Author Vladimír Horpeniak
Date 2008-10-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Do 15. října lze v prášilském zámečku obdivovat fotografie vzácných druhů z území Šumavy

Prášily – K lidem, kteří obnovují někdejší kulturní věhlas šumavské obce Prášily, patří Dagmar Brčáková. Vlastní historicky nejcennější dům v místě – takzvaný zámeček. Jedná se o bývalou schwarzenberskou lesovnu, jejíž počátky sahají do 18. století, do dob působení legendárního zakladatele místních sklářských hutí Lorenze Gattermayera. Ačkoliv památka je soukromým vlastnictvím, své brány často otevírá veřejnosti: zámeček totiž často hostí zajímavé výstavy.

V současnosti lze v zámečku navštívit výstavu uměleckých fotografií chráněných a ohrožených hub z území Národních parků Šumava a Bavorský les.

Výjimečné téma bylo výzvou pro tři zanícené amatérské fotografy –Maxe Páternostera z Lindbergu v Bavorsku, který je doma znám také jako znamenitý lidový zpěvák a muzikant, dále amatérskou mykoložku Marii Sobotkovou a hostitelku výstavy Dagmar Brčákovou.

Díky skvělým detailním a technicky velmi kvalitním snímkům lze nahlížet do podivuhodného, pohádkově barevného světa šumavských hub. Z chráněných a ohrožených druhů se představí například míhavka vodní, brdlovice zlatá, rosolovec červený nebo korálovec bukový.

Mykologické zvláštnosti Zvědavosti objektivů neunikly ani mykologické zvláštnosti jako vlčí mléko, pazderek či čapulka bahenní. Při prohlížení fotografií se zdá, že detailní pohledy do roztodivných struktur utváření hub, které umožňuje tvůrcům moderní technika, patří obrazově už do světa té nejodvážnější fantazie.

Výstavu za podpory Česko–německého fondu budoucnosti uspořádaly Občanské sdružení Křemelná a Künstler–Foto–Agentur z Mnichova. Výstava v prášilském zámečku je otevřena do 15. října denně kromě pondělí, vždy od 11 do 17 hodin, případně po předchozí domluvě kdykoliv.

Vladimír Horpeniak, Autor je historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách