Šumavský národní park chce jít blíž k lidem: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský národní park chce jít blíž k lidem |Author=Petr Pokorný |Date=2008-04-12 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:34


Šumavský národní park chce jít blíž k lidem
Author Petr Pokorný
Date 2008-04-12
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Projekty budou mít čtyři základní témata: Horská smrčina, Šumavský domov, Zelená Šumava a Šumavská řeka

Prohloubení přirozených vztahů přírody s člověkem je cílem dvacítky nových projektů, které pro letošní hlavní návštěvnickou sezónu připravuje Správa šumavského národního parku.

„Projekty budou mít čtyři základní témata: Horská smrčina, Šumavský domov, Zelená Šumava a Šumavská řeka. Rozpracované jsou další dva důležité projekty: Zoologický program a program obnovy a rekonstrukce vimperského zámku,“ sdělil Právu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

Například v tématu Horská smrčina bude správa parku podle Holuba seznamovat návštěvníky Šumavy se životem v horské smrčině a se zrodem nového lesa. Před informačními středisky parku na Rokytě, ve Svinných Ladech a před obecním střediskem Modrava budou v souvislosti s tímto programem zřízeny zvláštní venkovní expozice na téma horské smrčiny.

V tématu Šumavský domov bude správa obyvatele a návštěvníky Šumavy seznamovat se způsoby možné záchrany krajinného rázu a tradičního života na Šumavě. V tématu Zelená Šumava bude mimo jiné předána štafeta návštěvníkům, kteří budou moci sami přispět k ozelenění Šumavy a ke změně druhového složení jejích lesů.

Šumavská řeka bude obyvatele a návštěvníky seznamovat s tím, jak cenné a unikátní jsou vodní toky na území NPŠ.

Zároveň s tím bude zahájena modernizace informačních středisek NPŠ s důrazem na interaktivitu. Současně se nová témata objeví i v nabídkových programech pro veřejnost pro letošní návštěvnickou sezónu.

Distribuci tiskového materiálu k nabídce Programů pro veřejnost 2008 (sezóna) předpokládáme v dubnu 2008.

Další z mnoha projektů je zaměřen na mládež. „Přeshraniční projekt Junior Ranger (Mladý strážce) je pilotním projektem celoevropské organizace Europarc a probíhá od roku 2002 ve 23 evropských zemích. Jeho základní myšlenkou je vytvořit skupinu místních dětí a mladých lidí, podílejících se na ochraně přírody a jejich prostřednictvím zvýšit povědomí o přírodních a kulturních hodnotách Šumavy,“ poznamenal mluvčí Radovan Holub.

Skupina mladých strážců fungovala do roku 2006 na území jižní Šumavy, v roce 2007 byla založena v západní části Šumavy nová skupina Junior Rangers s patnácti členy ve věku 12 až 15 let. Děti pocházejí převážně z Hartmanic, Kašperských Hor a okolí.

„V doprovodu profesionálních strážců se zúčastňují přednášek a besed s odborníky a podnikají praktické terénní exkurze a vypomáhají na akcích pro veřejnost, pořádaných správou parku. Velký důraz je kladen na spolupráci s ostatními skupinami Junior Rangers v ČR i zahraničí,“ poznamenala referentka programu Junior Ranger Lucie Městková.