Starostové: Otevřete zakázané řeky: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Starostové: Otevřete zakázané řeky |Author=Mladá fronta Dnes |Date=2008-03-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respo…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:34


Starostové: Otevřete zakázané řeky
Author Mladá fronta Dnes
Date 2008-03-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Když chcete zakazovat splouvání Teplé Vltavy, tak povolte alespoň krátkodobé vodáctví na nyní zakázaných řekách v šumavském parku pro zkušenější vodáky.

S tímto návrhem přišli včera starostové šumavských obcí, podnikatelé a vodáci jako s reakcí na plánované omezení vodáckého sportu. To plánuje šumavský národní park mezi Soumarským mostem a Lenorou na Teplé Vltavě. Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles včera řekl, že řešení, kdy správa parku chce zakázat splouvání lodí mezi Soumarským mostem a Pěknou, pokud nebude hladina řeky 61 centimetrů, a úplný zákaz splouvání od 15. června do 15. srpna, neobsahuje doporučení odborníků, kteří studie splouvání vypracovávali.

Nyklesovi v něm chybí například návrh zpoplatnění splutí řeky nebo denní limit počtu lodí. Vyzval proto správu parku, aby stanovila limity a jasné podmínky alespoň pro krátkodobé jarní splouvání jiných šumavských řek, což je dnes zakázáno.

„Třeba horní tok Vydry z Modravy na Antýgl, Křemelné, Řasnice nebo Studené Vltavy,“ míní Nykles.

Právě Křemelná a Studená Vltava jsou pro vodáky nejlákavější tabu a strážci parku musí každoročně řeky hlídat, aby se sem hlavně kanoisté nevydali. „Splouvání těchto toků bylo dříve povolené. Vzhledem k náročnosti řek by to bylo ideální pro sportovní vodáky, kteří mají zkušenosti a i lepší vybavení,“ uvedl Nykles.

Starosta Modravy Antonín Schubert, který je jedním ze zastánců otevření řek, vzpomíná, jak v minulosti do obce lidé s kajaky a kánoemi přijížděli.

„Na jaře při tání sněhu by se splouvat mohlo, v létě v řece není dostatek vody. Čtyřkilometrový úsek z Modravy na Antýgl by vodáky lákal a je to logická náhražka za zákazy na Teplé Vltavě,“ naznačil Schubert.

Správa parku se diskusi o splouvání zakázaných řek nebrání. „Ale výsledek nechci předjímat,“ řekl ředitel parku František Krejčí.

Proti debatě o splouvání řek v parku zkušenými vodáky nejsou ani ekologičtí aktivisté. „Na stole musíme mít jasně dáno, kdy by se splouvalo, kolik lodí, kolik lidí a odborné posudky, jaký to bude mít vliv na život řeky,“ sdělil ekologický aktivista Hnutí DUHA Jaromír Bláha. Osud splouvání Vltavy nyní leží na radě parku. Pokud bude s návrhem souhlasit, začne platit od května. Pokud ne, rozhodne až ministerstvo životního prostředí. „Bude to hledání kompromisu,“ uzavřel předseda rady parku Jan Stráský.