Klostermann obsadí internet: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Klostermann obsadí internet |Author=ČTK |Date=2008-12-29 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Žáci i studen…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:34


Klostermann obsadí internet
Author ČTK
Date 2008-12-29
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Žáci i studenti jihočeských a západočeských škol změří síly v soutěži o šumavském spisovateli

Jižní / Západní Čechy – Zhruba 700 jihočeských a západočeských škol dostalo v prosinci zdarma vzdělávací program o šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi a době i krajině, v níž žil. Žáci i středoškoláci mohou na toto téma soutěžit i na internetu. Školám i veřejnosti je také až do konce června zdarma otevřena výstava v Jihočeském muzeu, která má rekordní návštěvnost.

„Jsou to důkazy o tom, že akce ke Klostermannově roku neskončí s kalendářem,“ řekl Václav Kinský ze společnosti PRAAM, který se stará také o chod webových stránek www.klostermann.cz.

Letošní 160. výročí narození a 85. výročí úmrtí autora připomněly na jihu a západě Čech desítky výstav, slavností a besed. Zapojily se i kulturní instituce z Bavorska a Horních Rakous. Další akce se chystají.

Moderní cesta, jak zvýšit zájem o literaturu i Šumavu „Rozeslali jsme do škol vzdělávací program, který s osobou autora, jeho životem a dílem představuje také krajinu Šumavy, její tradice, zvyky a řemesla. Dá dětem příležitost naplánovat třeba výlet, číst některou z Klostermannových povídek a pak ji ilustrovat nebo splnit jiné úkoly a soutěžit o knihy či fotoaparáty,“ upřesnil Kinský.

Součástí velkého souboru pracovních listů, které lze i vystavovat, je metodika pro učitele a soutěžní otázky. Cílem je moderními způsoby motivovat žáky k zájmu nejen o literaturu, ale i šumavskou a pošumavskou krajinu a život v ní.

Patří k tomu i nové vydání Klostermannovy novely Cesta k domovu pojaté jako dvojjazyčný komiks v češtině a němčině. „Čtení o autorově dobrodružném putování ukazuje, jak bylo tehdy vše těžší a čas byl delší,“ podotkl Kinský.

Ambici na nejnavštěvovanější výstavu v historii Jihočeského muzea v Českých Budějovicích má rozsáhlá expozice Příběh šumavské podmalby, kterou za necelé tři měsíce vidělo přes 11 tisíc lidí.

Vstup i katalogy jsou zdarma Rušno tam lze očekávat i na sklonku roku, protože muzeum je s výjimkou všedních pondělků otevřeno denně, a to i na Nový rok. Výstava seznamuje nejen s literátovým odkazem, cenným sklem a obrázky malovanými na zadní stranu skla, ale navozuje i atmosféru opravdového výletu do krajiny. Vstup i katalogy jsou zdarma.

Velkorysý projekt Klostermannova roku stál celkem 19 milionů korun, z toho více než 11 milionů uhradily peníze z EU. Stal se největším svého druhu v zemi. „V rámci republiky je to letos jeden z nejvýznamnějších projektů, protože je značně rozsáhlý v objemu prací, finančních prostředků, a jak je vidět, i v počtu návštěvníků,“ uzavřel Michal Nádvorník z ministerstva kultury.