Šumava chystá pro turisty novinky: Porovnání verzí
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava chystá pro turisty novinky |Author=Radovan Holub |Date=2008-04-02 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }…“) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:34
Šumava chystá pro turisty novinky | |
---|---|
Author | Radovan Holub |
Date | 2008-04-02 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Dopis
Přes dvacet zajímavých projektů spojujících přírodu a člověka hodlá co nejdřív odstartovat Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Projekty budou mít čtyři základní témata: horská smrčina, šumavský domov, zelená Šumava a šumavská řeka. Rozpracované jsou další dva důležité projekty: zoologický program a program obnovy a rekonstrukce vimperského zámku.
Seznamte se s horskými smrčinami či řekami První zmíněné téma seznámí návštěvníky se životem v horské smrčině a se zrodem nového lesa. Před informačními středisky parku na Rokytě, ve Svinných Ladech a před obecním střediskem Modrava budou v souvislosti s tímto programem zřízeny zvláštní venkovní expozice. V tématu Šumavský domov bude správa obyvatele a návštěvníky Šumavy seznamovat se způsoby možné záchrany krajinného rázu a tradičního života v oblasti.
V tématu Zelená Šumava bude mj. předána štafeta návštěvníkům –budou moci sami přispět k ozelenění Šumavy a ke změně druhového složení jejích lesů. Šumava by měla skutečně zůstat zelená. Na správě v současné době proběhl audit lesních školek a už v tomto roce začne nově pojatá obnova lesa, zahrnující podsadby listnatých stromů a jedlí daleko výrazněji než dosud.
A konečně téma Šumavská řeka bude obyvatele a návštěvníky seznamovat s tím, jak cenné a unikátní jsou vodní toky na území národního parku. Zároveň s tím bude zahájena modernizace informačních středisek NPŠ s důrazem na interaktivitu. Současně se nová témata objeví i v letošních nabídkových programech pro veřejnost. Distribuci tiskového materiálu k nabídce Programů pro veřejnost 2008 (sezona) předpokládáme v dubnu.
Čtyři zajímavé projekty mají přispět k tomu, aby veřejnost lépe akceptovala národní park.
V hotelu se dozvíte, co je na horách nového Od léta se rozběhne projekt Partner národního parku. Je to zrcadlový projekt k úspěšnému programu NP Bavorský les, kde probíhá už čtyři roky. Cílem projektu je seznámit návštěvníky hor s cíli šumavského parku a dění v něm prostřednictvím ubytovacích zařízení. Šumavské hotely a penziony, které splňují určitá kritéria, budou zdarma vybavovány informačními materiály o parku a získají za to různé výhody, například propagaci na turistických veletrzích a jmenovitou prezentaci v katalogu Partneři NPŠ.
Regionální rozvojová agentura Šumava se sídlem ve Stachách je konzultantem správy parku při sestavování výběrových kritérií. Do programu je zatím přihlášeno zhruba padesát ubytovacích zařízení.
„Tento projekt otevírá nové možnosti ve spolupráci parku a podnikatelského sektoru v péči o návštěvníky Šumavy,” říká David Poláček, jenž je na Správě NP a CHKO Šumava garantem tohoto projektu.
Dalším projektem je rozšíření nabídky v Informačním středisku NPŠ na Březníku u Modravy. Toto středisko leží ve vrcholových partiích parku na místě bývalé hájovny. Správa parku tu připravuje pro letošní návštěvnickou sezonu rozšíření nabídky. V současné době je tu expozice zaměřená na změny, které ve zdejší přírodě proběhly vlivem lidské činnosti. Je tu také expozice spjatá se životem a dílem spisovatele Karla Klostermanna.
Budují další expozici na Březníku Nově bude na Březníku instalována interaktivní expozice na ploše přibližně 200 metrů čtverečních, přiléhající k infocentru. Bude se týkat přírodního vývoje horských smrčin a rašelinišť. Součástí bude i fotopříběh, ukazující v barvě vývoj, rozpad a nový zrod horských smrčin a výstava velkoplošných výtvarně pojatých fotografií.
„Expozice bude navazovat na dvě nové zážitkové trasy, které budou zřízeny v blízkosti Březníku a Poledníku,” prozrazuje plány pro letošní sezonu Vladimír Vlk ze Správy NP a CHKO Šumava, který má projekt Březníku na starosti.
Přeshraniční projekt Junior Ranger (Mladý strážce) je pilotní akcí celoevropské organizace Europarc a probíhá od roku 2002 ve 23 evropských zemích. Jeho základní myšlenkou je vytvořit skupinu místních dětí a mladých lidí, podílejících se na ochraně přírody a jejich prostřednictvím zvýšit povědomí o přírodních a kulturních hodnotách Šumavy. Skupina mladých strážců existovala do roku 2006 na území jižní Šumavy, v roce 2007 byla založena v západní části nová skupina Junior Rangers s patnácti členy ve věku 12 až 15 let. Děti pocházejí převážně z Hartmanic, Kašperských Hor a okolí. „V doprovodu profesionálních strážců se zúčastňují přednášek a besed s odborníky a podnikají praktické terénní exkurze. Vypomáhají také na akcích pro veřejnost, pořádaných správou parku. Velký důraz je kladen na spolupráci s ostatními skupinami Junior Rangers v Česku i zahraničí,” uvádí referentka programu Junior Ranger Lucie Městková.
Děti řeknou, jakou by chtěli mít Šumavu Mezi projekty patří i česko–německé Fórum mládeže. Správy parků na české a bavorské části Šumavy chtěly mladým lidem umožnit, aby se mohli podílet na dění v těchto lokalitách a měli právo spolurozhodovat. Fórum mládeže je jakýmsi grémiem, otevřeným mladým lidem ve věku od 13 do 18 let. Ti zde mají možnost diskutovat také o závažných problémech, jako je zonace (rozdělení parku do zón ochrany přírody), vývoj lesa, problematika kůrovce nebo téma rekreačních aktivit v parku. Své názory a nápady pak mohou představit na správách obou parků i místním politikům.
Toto grémium by mělo působit dlouhodobě. První setkání Fóra mládeže se konalo v listopadu loňského roku ve Wildniscampu (Národní park Bavorský les) a druhé letos v únoru ve Vimperku. „Pro letošek chystáme společné víkendové pobyty jak v Čechách, tak v Německu. Na léto chystáme v Bučině Letní slavnost pro rodiče s dětmi. Bude tu připraveno několik českoněmeckých stanovišť. Obsluhovat je budou děti z Fóra mládeže,” sděluje Emilie Vopeláková, která je garantem tohoto projektu.