Malby na téma Klostermann: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Malby na téma Klostermann |Author=Markéta Čekanová |Date=2008-12-01 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} V…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:34


Malby na téma Klostermann
Author Markéta Čekanová
Date 2008-12-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

V Západočeském muzeu je k vidění výstava velkoplošných obrazů autorů z Čech, Německa i Rakouska

Plzeň – Jméno manželského páru fotografů Karla a Anny Kocourkových je už deset let spojeno se světcem Janem Nepomuckým a velkoplošnou malbou. Od nynějška se k tomu může přidat i jméno spisovatele Karla Klostermanna. Manželé Kocourkovi se totiž na přelomu tisíciletí rozhodli propagovat „světce střední Evropy“ a zorganizovali malířské sympozium.

Rozměrná plátna, která tak vznikla, s úspěchem proputovala řadu zemí Evropy. V letošním roce se Kocourkovi rozhodli stejným způsobem, tedy velkoplošnou malbou, připomenout „spisovatele Šumavy“ Karla Klostermanna. První výstava projektu Velkoplošná malba současných evropských umělců je nyní k vidění v Západočeském muzeu.

„Projekt Jana Nepomuckého příští rok končí dvacátou výstavou v Římě a my jsme chtěli znovu nějak podpořit malbu. Výtvarníci využívají řady nejrůznějších malířských přístupů a přitom jako by dnes byla malba poněkud opomíjena,“ vysvětluje Karel Kocourek, jak se zrodil nápad na další sympozium velkoplošné malby.

„Někteří umělci nemají ani možnost ve svých ateliérech velkoplošnou malbu realizovat, takže sympozium pro ně bylo vůbec prvním setkáním s velkým formátem. Byli bychom rádi, aby se i do tohoto projektu zapojilo co nejvíc umělců z co největšího počtu zemí,“ dodává Anna Kocourková.

Výtvarní umělci dostali příležitost vytvářet svá díla přímo v srdci Šumavy, na Kvildě, v místech, kde se odehrávaly příběhy Klostermannových literárních postav. Umělci tří šumavských zemí – České republiky, Německa a Rakouska přispěli jako první, osobitým způsobem reflektovali své pocity a zkušenosti. Jsou to Jiří Degl, Jürgen Huber, Ondřej Maleček, Václav Malina, Manfred Pohn, Luděk Rathouský, Heiner Riepl, Michael Rittstein, Jan Samec, Michal Singer, Georg Stifter, Ladislav Sýkora a Gerhard Wöss. Velkoplošná malba umožňuje vysoký stupeň komunikace, sama ve své podstatě je sdělná a emočně působivá. První výstava tohoto projektu se koná právě v Plzni, ve městě, které sehrálo v životě Karla Klostermanna významnou roli a kde je spisovatel pochován.

Sympozium s klostermannovskou tematikou se nakonec stalo pozoruhodným impulsem i pro Annu Kocourkovou. „Konečně si Klostermanna pořádně přečtu! Jeho povídky mě doslova okouzlily. Dřív jsem ho prakticky neznala, ale teď, když jsem byla s výtvarníky na sympoziu, po jedné z jeho knížek jsem sáhla – a objevila jsem Šumavu. Nikdy jsem například nebyla na pláních kolem Kvildy. Tam je tak krásně! Teď jsme tam byli pro obrazy, jeli jsme první sněhovou nadílkou a bylo to úžasné,“ líčí Anna Kocourková nadšeně. A jací by byli manželé Kocourkovi fotografové, kdyby si kraj Karla Klostermanna nezachytili médiem, jež je jim nejbližší.

„Šumavu si chceme nafotit, ale to je běh na dlouhou trať. Myslím, že ji budeme fotit tak pět let,“ uzavírá fotografka. Výstava potrvá v novém výstavním prostoru hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni do 11. ledna.