Zákon o Šumavě neprošel: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zákon o Šumavě neprošel |Author=Jaroslav Nedvěd |Date=2008-02-16 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Náv…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:35


Zákon o Šumavě neprošel
Author Jaroslav Nedvěd
Date 2008-02-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Návrh, který předložili poslanci KSČM, považoval za přijatelný i hejtman Plzeňského kraje

Plzeň – Prosadit zákon o Národním parku Šumava, který by dal jasnější pravidla vztahům mezi správou parku a obcemi, může být hodně těžké. Návrh připravují zástupci Plzeňského kraje. Nyní se ale přesvědčili, že s podobných záměrem mohou ve sněmovně narazit. Poslanci totiž už v prvním čtení smetli ze stolu návrh o šumavském parku, který předložili poslanci KSČM. Krajský hejtman Petr Zimmermann (ODS) přitom označil návrh komunistických zákonodárců za přijatelný. Řekl, že kromě legislativních drobností mu nemá co vytknout.

Čekají na Velkou dohodu Zástupci kraje chtějí svůj návrh zákona prosazovat, pokud do konce března nebude uzavřena takzvaná Velká dohoda. Tou chce ministr životního prostředí Martin Bursík vyřešit letité spory mezi obcemi a správou parku například o problémy, týkající se rozvoje turistického ruchu nebo samotných obcí.

Poslanec KSČM a člen zastupitelstva kraje Karel Šidlo se domnívá, že odmítnutí zákona byla chyba a tvrdí, že by umožnil například lépe bojovat s kůrovcem. „V parku leží sto tisíc kubíků dřeva a hrozí, že až se oteplí, kůrovec vyletí,“ řekl Šidlo.

Ministr Bursík ve sněmovně vystoupil proti zákonu a argumentoval například tím, že návrh nebyl projednán s dotčenou veřejností, samosprávou a státní správou. Ministr řekl, že návrh by překvapivě přispěl k centralizaci výkonu státní správy například proto, že rozhodování o různých výjimkách svěřoval ministerstvu. „To je ale v rozporu s námi dlouhodobě uplatňovaným principem decentralizace veřejné správy,“ uvedl Bursík.

Ministr přitom zdůrazňoval, že vztahy mezi obcemi a správou parku se v poslední době značně zlepšují.

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann naproti tomu upozorňuje, že Šumavu trápí chronické a neřešené problémy. Počítá mezi ně například skutečnost, že není otevřen hraniční přechod Modrý sloup, že není v zimě možné ani nárazově posolit silnici na Javornou, že jsou pro pěší turisty uzavřené některé cesty nebo že existují spory o rozvoj sportovního areálu na Špičáku.

Zimmermann řekl, že nechápe, co ministr myslel tvrzením, že by navržený zákon přispěl k centralizaci rozhodování o Šumavě. „Myslím, že pan ministr si hájí svou absolutní moc nad vším, co se tam děje,“ uvedl Zimmermann.

Hejtman se domnívá, že návrh komunistů byl poměrně věcný, ale čekal, že neprojde proto, že byl navržený KSČM. „Myslím, že kdyby zákon předložil někdo jiný, z jiné strany, že by se někdo přidal. Uvidíme,“ sdělil Zimmermann.

Při jednání krajských zastupitelů se už politici z regionu shodli, že pokud kraj s vlastním návrhem přijde, budou pro něj hledat podporu napříč politickým spektrem. Zřejmě nejpodstatnější změnou, kterou by měl zákon přinést, je vytvoření nové správní rady, která by o parku rozhodovala.

„V radě by byli poslanci, zástupci ministerstva životního prostředí, krajů a obcí. Otočil by se princip, dle kterého je dnes park řízený na rozkaz ministerstva. Národní park by řídili zástupci národa,“ argumentuje Zimmermann.