Ekologové: Vodáci, pryč z části Vltavy!: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové: Vodáci, pryč z části Vltavy! |Author=Marek Kerles |Date=2008-02-18 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:35


Ekologové: Vodáci, pryč z části Vltavy!
Author Marek Kerles
Date 2008-02-18
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Nový limit výšky vodní hladiny pro splouvání části horního toku Vltavy, který navrhuje správa šumavského parku, by znamenal, že řeka zde zůstane zcela bez vodáků. Alespoň podle podnikatelů.

Vimperk Před těžkým rozhodnutím stojí správa Národního parku Šumava (NPŠ). Pokud vyhoví ekologům, kteří žádají faktický zákaz splouvání horní Vltavy z Lenory na Lipno, chtějí podnikatelé v okolí řeky žalovat stát o desítky milionů korun jako náhradu ušlého zisku. Jestliže ale naopak umožní vodákům přístup na řeku, hrozí státu podle ekologických sdružení zase vysoká pokuta od Evropské unie. Rozhodnutí by mělo padnout do konce května.

Zavřou půjčovny a kempy?

Nyní ale podnikatelům údajně hrozí, že kvůli zpřísnění limitů pro vodáctví budou muset vodácké půjčovny, hospody a kempy prostě zavřít. Správa parku si totiž nechala udělat odborný posudek, který splouvání

Vltavy vodákům prakticky zakazuje.

V takovém případě ale budeme žádat stát o mnohamilionové odškodné za zmařené investice,“ prohlásil majitel jedné z vodáckých půjčoven Ladislav Bláha. Podle posudku by totiž mohli vodáci kvůli ochraně vodního ekosystému jezdit po řece pouze v případě, že hladina vody na vodočtu u Soumarského mostu neklesne pod šedesát centimetrů, což je o patnáct centimetrů víc než loňský, poprvé zavedený limit. „S takovým omezením by v červenci i srpnu směli vodáci na řeku odhadem tři dny v měsíci a navíc jen v deštivém počasí,“ prohlásil Bláha. Až do loňského roku nebylo splouvání horní Vltavy, protékající první zónou národního parku, z hlediska minimální výšky vodní hladiny prakticky nijak omezeno, a proto řada podnikatelů vsadila právě na vodáky. „Největší problém je v tom, že tady v roce 1991 někdo vyhlásil národní park Šumava, aniž k tomu přidal i potřebnou legislativu,“ dodal Bláha. Už loni správa parku stanovila pro splouvání limit 45 centimetrů, ekologická organizace Okrašlovací spolek Zdíkovsko na ni ale podala stížnost k Evropské komisi. Podle ekologů totiž i při takovém limitu lodě poškozují dno řeky a ohrožují vzácné živočichy, včetně perlorodky.

„Všechny studie hovoří o poškozování dna, která v tomto úseku protéká prvním zónou národního parku, zařazenou do sítě evropsky chráněných lokalit,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Pokud tedy podle něj stát nadále umožní tak intenzivní splouvání horní Vltavy, hrozí mu od Evropské komise tvrdý finanční postih.

Správa parku si zatím ponechává čas na rozmyšlenou, chce o limitech pro vodáky dále jednat jak s vodáky a starosty obcí, tak s ekology. „Ve hře jsou obě varianty, tedy jak zpřísnění limitů, tak zachování těch současných,“ řekl LN mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub. V případě vyhrocení celého sporu by muselo v další fázi rozhodovat ministerstvo životního prostředí.

Horní tok řeky Vltavy z Lenory na Lipno je jednou z nejoblíbenějších vodáckých tras v Česku, využívaných celými generacemi vodáků. V posledních letech sjede Vltavu v tomto úseku ročně údajně až 10 tisíc lodí.

„Ve hře jsou obě varianty, jak zpřísnění limitů, tak zachování těch současných,“ řekl Radovan Holub