„Zachovejme šumavské vesnice“: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=„Zachovejme šumavské vesnice“ |Author=Václav Janouš |Date=2008-04-08 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=F…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:35


„Zachovejme šumavské vesnice“
Author Václav Janouš
Date 2008-04-08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent František Krejčí

Šumava – Správa parku hodlá sestavit tým architektů, kteří budou radit investorům, před stavbou domů v parku. Chce tím zajistit, aby nevyrůstaly v šumavském parku stavby, které patří spíše do satelitních městeček než do divoké přírody.

„Na Šumavě neexistují dobré a jasné příklady, jak stavět. Chceme mít tým odborníků,“ říká ředitel parku František Krejčí.

Jak by tým architektů fungoval?

Už jsme podali žádost o dotaci na vytvoření takového týmu pěti až šesti odborníků. Ti by radili investorům, jaké stavby v parku budovat. Dnes neexistují dobré příklady, podle nichž by mohli další lidé stavět, nejsou nastavena pravidla a nejsou vzorové stavby. Většina stavebníků je ochotna podmínky plnit, ale nemají inspiraci. Proto chceme příklady vhodných staveb zveřejnit na profesionálním webu.

Takže chcete lidi navigovat ještě dříve, než začnou stavět. Vám se domy, které nyní na Šumavě vznikají, třeba rezidence pana Bakaly na Modravě, líbí?

Nejsem architekt, abych uměl toto posoudit. Ale jako Šumavákovi se mi nelíbí hlavně zástavba příměstského typu, satelitní městečka a podobně. To na Šumavu nepatří. Je třeba zachovat šumavské vesnice, posuzovat každou zvlášť podle jejích zvyklostí a minulosti a spolupracovat i se starosty, když obce schvalují územní plány. To je právě ten okamžik, kdy lze diskutovat o podobě vesnic. Základem je rozptýlená zástavba.

Ministr životního prostředí sliboval, že se bude snažit dát správě parku více pravomocí při schvalování staveb. Má podle vás správa parku dostatek pravomocí?

Vše je o dobrém nastavení pravidel, už třeba v okamžiku, kdy se schvalují územní plány. Ty je třeba dát do širších souvislostí a promítnout do nich územní zvyklosti, posuzovat každou vesnici zvlášť a každou stavbu. Jinak pravidla pro výstavbu na Šumavě a pravomoci správy parku jsou dostatečné. Ale je třeba se začít o podobě nových objektů více bavit a více diskutovat.

Kde je tedy chyba, že vyrůstaly roky na Šumavě zvláštní stavby, které sem očividně nepatří?

Většina věcí jsou staří kostlivci, tedy věci staré pět až deset let. A s těmi dokážeme za rok jen těžko pohnout. Pravdou ale je, že ne všechny stavby se na Šumavu hodí.