Opravdoví vodáci se poznají na dálku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Opravdoví vodáci se poznají na dálku |Author=Stanislav Schneedorf |Date=2008-06-04 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Re…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:35


Opravdoví vodáci se poznají na dálku
Author Stanislav Schneedorf
Date 2008-06-04
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Z vašich dopisů

Je mně 72 let, jsem tělem i duší sportovní „chodící“ rybář, znám velmi dobře řeku Vltavu a to jak její horní tok nad Lipnem, tak i povodí od Vyššího Brodu do Budějovic.

Několikrát týdně procházím rok co rok zmíněný úsek této naší nejkrásnější řeky a také rok od roku více žasnu nad tím, jak se na této řece a na jejích březích chová nezanedbatelná část našich i cizích tzv. vodáků. Když sjíždí vodu opravdoví vodáci, ani o nich nevím, jedou tiše a jsou s přírodou kolem sebe v souznění.

Naopak již z veliké dálky je poznat, zda se jedná o lidi, kteří mají rádi řeku a přírodu kolem ní, protože čím více jsou hlučnější a vulgárnější, tím méně mohou vnímat tu krásu, ve které se pohybují, pokud jsou vůbec schopni ji vnímat.

Okolní příroda je v podstatě vůbec nezajímá, což je právě patrné z jejich chování při splouvání řeky, do které odhazují láhve všeho druhu, obaly od potravin i někdy části výstroje, kterou s sebou vezou.

Dokonce i takoví vodáci, kteří táboří na výslovně zakázaných místech v Národním parku Šumava, což lze snadno poznat podle zpustošených břehů řeky. Naštěstí jsou tito „vodáci“ na horním toku Vltavy ještě v mizivé menšině.

Jako sportovní rybář (penzista) platím ročně členský příspěvek 300 korun, dále celoroční rybářský lístek 150 korun, celoroční povolenky 2 100 korun. Když jdu k řece, obaly od svačiny a to třeba i od pouhé Tatranky nesu s sebou zpátky domů a odložím do popelnice. Vždy a naprosto samozřejmě! Proto také chci přijít k řece a vidět kolem sebe všude čistotu, krásu a klid.

Ptám se: Kolik zaplatí vodáci za to, že nesmazatelně ničí přírodu kolem sebe? Kdo po takových lidech má vracet přírodě to, co jí vzali svými nájezdy? Proč nejsou stanovené stálé a pevné poplatky za splouvání řek bez pardonu pro všechny? Proč někdo zodpovědný nechodí alespoň v sezoně denně po povodí Vltavy a nepostihuje takové vodáky, kteří svým chováním ničí přírodu? Vybrané poplatky by se použily na odstraňování škod, které vodáci způsobují, zejména na odklízení odpadků kolem řek.

redakčně kráceno