Kůrovec netrápí jen šumavské hvozdy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec netrápí jen šumavské hvozdy |Author=Aleš Šulc |Date=1996 |Source=Zpravodaj MŽP |Genre=tisk |Respondent= }} Letoš…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:35


Kůrovec netrápí jen šumavské hvozdy
Author Aleš Šulc
Date 1996
Source Zpravodaj MŽP
Genre tisk
Respondent

Letošní kalamita lýkožrouta smrkového (lps typographus), jinak kůrovce, je považována za největší od padesátých let. Tehdy se kůrovec rozšířil po zestátnění soukromých lesů, kdy stát nebyl připraven v nově nabytých lesích okamžitě zasáhnout. Také nyní, částečně v souvislosti s restitucemi lesa a nepřipraveností nových vlastníků došlo k přemnožení tohoto podkorního hmyzu. Jelikož jedna samička tohoto zákeřného broučka dá vzniknout třiceti novým potomkům a za příznivých klimatických podmínek se vyvinou až tři generace za rok, stačí krátké zaváhání a kalamita se šíří jak lesní požár.

Zpráva o stavu lesního hospodářství, kterou Ministerstvo zemědělství letos v srpnu předložilo k projednání vládě, uvádí, že je evidováno okolo dvou milionů kubíků kůrovcového dříví, což je osmkrát více než v roce 1991. V této souvislosti je stále častěji napadáno hospodaření v Národním parku Šumava, kde je nutné odstranit sedmdesát tisíc kubíků dřeva postiženého kůrovcem, což však představuje jen tři a půl procenta kůrovcových těžeb v České republice. Objevil se i názor, že lesní porosty v národním parku by bylo správnější ponechat přirozenému vývoji, jako je tomu na německé straně hranice v národním parku Bavorský les, kde kůrovec řádí bez zásahu člověka.

Je však nezbytné připomenout, že historický vývoj lesa na Šumavě byl zcela odlišný než v Bavorsku. Zatímco tam, na teplejších jižních svazích hor, umožnily přírodní podmínky vzniknout přirozenému smíšenému a věkově rozrůzněnému lesu, naše chladnější, k severu obrácená strana, byla odjakživa pokryta vysokohorskou smrčinou. Přirozený vývoj lesa u nás navíc přerušila obrovská větrná kalamita v roce 1870, které padla za oběť téměř celá Šumava. Po této pohromadě zde byly založeny hospodářské lesy z nepůvodních sazenic snesených tehdy z celého mocnářství a nezvyklých zdejšímu drsnému klimatu. Tyto stejnověké, dnes stodvacetileté lesy jsou pro kůrovce přímo pochoutkou.

Ministerstvo životního prostředí spolu se Správou Národního parku Šumava se v této situaci muselo rychle rozhodnout, zda ponechat šumavské hvozdy rychlému tragickému konci, či aktivně bránit šíření kalamity. Po prohlídce v terénu proto bylo v červnu rozhodnuto, aby správa neprodleně začala s kácením napadených stromů a podsadbou nových stromků místního původu napomohla rychlejší obnově lesa.

Z jakéhokoliv zásahu člověka byla přitom striktně vyňata celá první zóna parku s nejcennějšími původními přirozenými porosty. Na rozdíl od hospodářského lesa mají totiž tyto porosty šanci ubránit se kalamitě samy. Ponechávány jsou také staré souše a stromy.

z nichž již kůrovec vylétl, aby bylo co nejméně narušeno mikroklima lesa, a tím i zajištěna přirozená ochrana podsadeb.

Díky obětavé práci pracovníků Správy NP vedené ing. Ivanem Žlábkem se daří situaci zvládnout, přestože část parku v okolí Modravy (cca 12 km stezek) bylo třeba z důvodu bezpečnosti turistů pro letošek uzavřít.

Musíme zcela jednoznačně odmítnout tvrzení Vladimíra Justa a Miloslava Frýdla v Českém týdeníku, že kůrovcová kalamita je chladnokrevně vymyšlený podvod a státně řízené drancování lesů. Souhlasíme přitom s názorem ředitele Bavorského parku, panem Biebelrietherem, že je třeba nechat vzniknout z nestabilních hospodářských lesů v příštích generacích stabilnější přírodní les. Nelze však již souhlasit s tím, že příroda si vždy a všude v dohledné době pomůže sama.

Na rozdíl od Bavorska v důsledku umělých zásahů člověka do vývoje lesa na Šumavě v minulém století je nyní opět na nás, abychom mu k přirozené obnově v národním parku znovu pomohli, a zajistili tak geneticky vhodné a stabilní porosty. Naše cesta je z těchto důvodů odlišná a bohužel zcela zaručené složitější.

Ing. Aleš Sulc, náměstek ministra – ředitel sekce ochrany přírody a krajiny