Dozvuky causy Parkservis Šumava: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dozvuky causy Parkservis Šumava |Author=Marie Míková |Date=1993-10-14 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Mi…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:36


Dozvuky causy Parkservis Šumava
Author Marie Míková
Date 1993-10-14
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Minulý čtvrtek se na Horské Kvildě sešlo neoficiální, ale velice reprezentativní shromáždění. Hlavní osobou na něm byl bezesporu ministr životního prostředí ing. František Benda CSc. Dalšími účastníky byli starostové Šumavských obcí, nespokojení s činností Správy Národního

parku a CHKOŠ. Obavy o osud Šumavy však na Horskou Kvildu přivedly i zástupce podnikatelů, turistů a regionálního tisku. Bezprostřední podnět k jednání vzešel od starosty z

Modravy pana Ludvíka Frimla, jehož obec pociťovala již dlouhou dobu tíživá omezování ze strany Parku.

Nečekaný účastník

Překvapením na tomto setkání byl pro mnohé pan poslanec ing. Ivan Bečvář. Jeho účast nelze pravděpodobně spojovat s podnikatelskými iniciativami na území Národního parku Šumava, ale jeho předběžná schůzka s některými starosty dává podnět k nezodpovězeným dohadům. Jak se později ukázalo, Ivan Bečvář se s panem ministrem zřejmě příliš neshoduje. V jedné chvíli totiž Ivan Bečvář upozornil na časový nesoulad v ministrových rozhodnutích. Pan František Benda však námitky pana poslance odmítl. Zásadnější stanovisko k tématu pak už pan poslanec nevyjádřil.

Ministr překvapil

Ministr životního prostředí pan František Benda udělal na většinu příznivý dojem citlivým přístupem ke vztahu člověk a příroda. I ti, co zcela nesouhlasili s jeho názory, se netajili uznáním. To nebývalo zvykem v našich krajích delší dobu.

Pan ministr si uvědomuje svoji odpovědnost za skloubení rozvoje Národního parku a obcí. Je možné, že Správa NPŠ neprojevuje dost pochopení. Při vzniku Parku byly obce svým způsobem poškozeny. Nebyl jim vrácen všechen majetek, nebylo jim umožněno podílet se na hospodářských aktivitách. Do Krkonoš jde asi 130 miliónů ročně. V budoucnu se počítá s vyvážeností financí pro Národní parky.

Názory starostů

Na Modravě bránil Park téměř veškeré výstavbě. Správa NPŠ měla i námitky proti obnově malých vodních elektráren, i když dříve jich pracovalo několik a přírodu nezničily.

Podobná situace je na Kvildě. Nebyla povolena výstavba rodinných domků. První zóna Parku je v těsné blízkosti obce a podle názoru zástupkyně starosty by místní obyvatelé nemohli jít ani na houby.

Pan Jiří Jukl, starosta Hartmanic, se domnívá, že zákon na ochranu přírody je příliš přísný, protože ho nevytvářeli lidé, kteří na Šumavě žijí. V osídlených místech je třeba brát více ohledů na zájmy lidí.

MVDr. Jiří Zelený, starosta města Sušice, se zmínil o tom, že obce byly podvedeny i Ministerstvem životního prostředí.

Jediným, který proti Správě Národního parku alespoň něco prosadil, byl pan Jan Jelen z jihočeské obce Nová Pec.

Poznámka redakce: Bud jsou starostové šumavských obcí na Klatovsku méně schopní, nebo je Správě NPŠ ve Vimperku bližší košile než kabát?

Ředitel odvolán

Ministr životního prostředí František Benda oznámil během diskusního příspěvku pana Miloše Picka – předsedy Regionálního sdružení šumavských obcí své rozhodnutí odvolat ředitele Správy NPŠ ing. Jiřího Kece. Došlo k tomu právě v okamžiku, kdy pan M. Picek vyslovil názor, že na personální změny ve vedení Správy NPŠ není nevhodnější doba.

Bývalý ředitel ing. Jiří Kec měl podle ministrových slov několikrát možnost řešit případ ing. Františka Krejčího, zástupce ředitele Parku. Ten, jak je známo, především v souvislosti s Parkservisem vyvíjel činnost nevhodnou pro úředníka státní správy. (Jednalo se o monopol na veškeré podnikání v NPŠ a CHKOŠ, navíc pro společnost jeho tchána).

Rozhodnutí ministra některým starostům i dalším přítomným poněkud vyrazilo dech. Následná diskuse pak nabyla poněkud jiného směru.

Na místo ředitele NPŠ a CHKO Šumava bude do šesti týdnů vypsán konkurz. Ředitelem by měl být člověk, který má nejen manažerské schopnosti, ale i dobrý vztah k šumavským obcím. Zatím byl pověřen řízením Správy NPŠ ing. Filip, (pro většinu neznámý) údajně pracovník regionálního odboru Ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích. Pan

ministr František Benda v závěru setkání ještě zdůraznil, že Správa NPŠ a CHKOŠ musejí být především službou pro obce.

Jak dál?

Klíčová postava, která je příčinou odvolání ředitele Parku je ing. František Krejčí, náměstek ředitele. Ten má podle posledních informací pouze pozastaven výkon funkce vedoucího útvaru NPŠ. Ing. Jiří Kec i ing. František Krejčí zůstávají i nadále zaměstnanci Parku. V této souvislosti se objevily i názory, že není zdaleka ještě všechno vyřešeno. Jedno je jisté. Kolem podnikání v Parku se střetly zájmy obcí, podnikatelů i zaměstnanců Správy NPŠ. Na tomto pozadí je možné vysvětlit, proč se doposud na Šumavě nic nedělo. Správa Národního parku mohla brzdit jakékoli soukromé aktivity, protože je možná rezervovala právě pro Parkservis.

Podle ministra Františka. Bendy se připravuje návrh zákona o Národním parku Šumava. Ale bez dořešení konkrétních problémů, které nyní vyvstaly, by nemohl být předložen do Parlamentu. Doufejme jen, že v tomto návrhu bude méně zákazů pro pohyb turistů na Šumavě.