Vize Šumava 2020 odložena: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vize Šumava 2020 odložena |Author=Jaroslava Mikešová, ČTK |Date=2010-01-30 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responden…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:36


Vize Šumava 2020 odložena
Author Jaroslava Mikešová, ČTK
Date 2010-01-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Dokument má zajistit rozvoj obcí a zlepšit spolupráci s parkem. Starostové ho podepíšou až po volbách

Kvilda – Podpis Společné vize Šumava 2020, jež má zajistit rozvoj obcí a zlepšit spolupráci se správou národního parku, se odkládá.

„Dohodu chtěl ministr životního prostředí Jan Dusík podepsat se starosty šumavských obcí ve čtvrtek v Kvildě. Zastupitelé Horní Plané se ale usnesli, že by dohoda měla být podepsána až po volbách, protože už se stala součástí předvolebního boje,“ vysvětlil Jiří Hůlka, starosta Horní Plané a předseda Svazu obcí Národního parku Šumava.

Představitelé několika politických stran i jednotlivci starosty vyzvali, aby se pod současné znění dohody nepodepsali. Vize je podle Zemanovy Strany práv občanů pokusem zkorumpovat šumavské obce. Podpisem smlouvy by prý převzaly odpovědnost za zdevastované lesy.

Přílohy dodali bez komentáře Jihočeský hejtman Jiří Zimola uvedl, že kraje by takto koncipovanou dohodu nemohly uzavřít.

Dohoda byla těsně před podpisem. Po posledním společném jednání 7. ledna ve Vimperku se starostové s ministrem shodli, že by mohla být podepsána v lednu, respektive začátkem února, pokud správa národního parku dodá obcím přílohy vize. Zejména mapy bezzásahových zón a seznamy nemovitostí, které by mohly být bezúplatně převedeny na obce.

Správa parku, respektive ministerstvo, však slíbené přílohy dodaly pozdě a jejich obsah ještě s obcemi z jihočeské části Šumavy neprodiskutovaly. Starostce Stožce Zdeňce Lelkové vadí, že mapy zón sice mají, ale pouze jihočeskou část a bez komentáře. Zklamal ji i seznam nemovitostí.

„Dali nám seznam, podle kterého se na našem katastru měly dvě věci zbourat a ostatní prodat. Chtěli jsme bezúplatně převést bytovku, do které správa parku řadu let neinvestuje. Chceme také převést cesty v obci, které udržujeme, ač nejsou naše, a pozemky kolem obchodu a pod fotbalovým hřištěm,“ uvedla.

Podle starostky Borových Lad Jany Hrazánkové je největším problémem vize rozložení zón. „Na Šumavu se nelze dívat jen pohledem starostů, i když katastrální území obcí jsou tu velká. Navzájem se ovlivňují. Chtěla bych od správy vysvětlit, na základě čeho byly určeny hranice bezzásahových území,“ vysvětlila.

Obec by chtěla převést do své správy cesty a směnit části lesa uprostřed šumavských hvozdů. Park by měl podle starostky splnit sliby, že vytvoří pracovní místa pro místní lidi.

Vyvíjí na nás tlak

Hrazánkové se nelíbí, že na starosty je vyvíjen tlak, že na nich závisí budoucnost Šumavy. O podpisu rozhodne zastupitelstvo, až bude mít všechny podklady. Nebojí se, že by vizi nesměla podepsat. Je to dokument, který obcím chybí, nesmí se uspěchat, až se podepíše, musí platit, podtrhla.

Podle návrhu by vize obcím zajistila řadu výhod při získávání dotací, tvorbě a koordinaci projektů i v zaměstnanosti. Partneři by se měli shodnout na managementu a hranicích zón. Ředitel parku František Krejčí uvedl, že už je koncept vize projednán s obcemi v západočeské části Šumavy. „Do půlky února bude prodiskutován se zbytkem obcí,“ dodal.

Mezi zastánci přirozeného vývoje lesa v parku a jejich odpůrci zůstává nevyřešen problém likvidace dříví napadeného kůrovcem. Jedni míní, že kůrovec do přírody patří, druzí chtějí napadené stromy likvidovat, aby zabránili devastaci okolních lesů.