Šumava 2009: 1,2 milionu lidí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava 2009: 1,2 milionu lidí |Author=Jitka Šrámková |Date=2010-01-05 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:36


Šumava 2009: 1,2 milionu lidí
Author Jitka Šrámková
Date 2010-01-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Ředitel říká, že park navštívilo o 30 procent více turistů než v roce 2008. Starostové obcí ale oponují

Šumava – Téměř 1,2 milionu lidí loni navštívilo Národní park Šumava. Je to o třicet procent více než v roce 2008. Uvedl to ředitel parku František Krejčí.

Starostové šumavských obcí však toto zvýšení nepotvrzují. Vycházejí ze zkušeností místních podnikatelů, kterým se tržby spíše snížily. „Kdyby se návštěvnost zvýšila, zvýšil by se ruch na našem parkovišti. K tomu ale nedošlo. Kdyby se zvýšil turistický ruch, nezavřel by majitel prodejní stánek u parkoviště,“ oponuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Do statistik spadají i takzvaní batůžkáři Podle vedení parku však do statistik spadají například i takzvaní batůžkáři, kteří nevyužijí ubytovací ani občerstvovací infrastrury na území parku, ale například pouze projedou na kole nebo přespí pod širákem v přírodě. „Na jaře jsme dělali pozitivní kampaň pro poznávání přírody,“ vysvětluje si zvýšenou návštěvnost Krejčí. Podle něj zabraly také informace o kůrovci, které si mnozí turisté chtěli ověřit na vlastní oči. Návštěvnost se podle Krejčího zvýšila i vlivem finanční krize, kvůli které zkrachovaly některé cestovní kanceláře, takže lidé raději zůstali v Česku. V létě navíc byly povodně v severních Čechách, kde se snížil turistický ruch a turisté se přesunuli na Šumavu. Podle ředitele může mít vliv i to, že lidéměli hlouběji do kapsy a proto neodjeli k moři.

„Během finanční krize turistický ruch stagnuje, číslům parku nevěřím,“ uvedl Šubrt, který by měl být podle propočtů NP nadmíru spokojený, protože se Modrava loni stala jedničkou v navýšení počtu turistů. Podle parkových odhadů se počet turistů na Modravě loni meziročně zvýšil o osmdesát procent. Dorazilo sem téměř 130 tisíc lidí, oproti 72 tisícům v roce předcházejícím. Šubrt uvedl, že radnice na Modravě sčítá pouze návštěvníky místního infocentra, do kterého loni zavítalo kolem 29 tisíc lidí.

„Zatraktivnili jsme okolí Modravy pro letní turisty, největší atrakcí bylo otevření Modrého sloupu a přechodu Pod Poledníkem, zabrala i jarní pozitivní kampaň pro poznávání přírody včetně upozorňování na bezzásahovou zónu u Modravy, kde po kůrovcové kalamitě vzniká nový les,“ uvedl Krejčí.

Dvojkou v návštěvnosti se stala obec Stožec, kde se loni počet návštěvníků zvýšil o 77 procent, z 6 351 v roce 2008 na 11 240.

Za úspěch může celostátní propagace Podle Krejčího měla hlavní podíl celostátní propagace tamní in-linové trasy Stožec – Nová Pec v délce 15 kilometrů, která vede podél Vltavy a patří mezi nejexkluzivnější trasy v Česku, když ji hodnotíme podle přírody, kterou prochází. „Nabídnout může například výhledové scenérie, je tam navíc dobrý povrch,“ připomněl Krejčí, podle kterého bruslaři nejezdí jen na Novou Pec, ale až ke státní hranici do Nového údolí, což je dalších osm kilometrů. Bruslaři ze Stožce na hranici jezdí po cestách spravovaných národním parkem, které slouží k obhospodařování lesů.

Třetí největší zvýšení návštěvnosti zaznamenal park na Bučině a Pramenech Vltavy, na které se nejvíce upozorňovalo v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. „Lidé se chodí dívat na přirozený vznik lesa na místech poškozených kůrovcem. Lidí přišlo víc i díky tomu, že jsme zde dělali pozitivní kampaň vzniku nového lesa přirozeně bez pomoci člověka,“ uvedl Krejčí.

Čtyřkou podle kritéria nejvíce zvýšené meziroční návštěvnosti se stalo hojně navštěvované Povydří, kde nastal skok o 52 procent z více než 64 tisíc návštěvníků v roce 2008 na loňských téměř 97 500 lidí. Pátým v pořadí se stal Březník s vyšší návštěvností o 44 procent na 55 784 turistů.

„Březník je na cestě k loni otevřenému Modrému sloupu, navíc jej už třetím rokem propagujeme, protože pod ním jsme vybudovali zážitkovou trasu na poznávání horského lesa,“ vysvětlil Krejčí. Nová zážitková trasa s lávkami, vedoucí přes Polom, vytáhla podle ředitele na šesté místo v návštěvnosti rozhlednu na Poledníku a její okolí. „Zážitková trasa byla hodně propagovaná, byla to novinka letošní letní sezony,“ uvedl Krejčí.

Chtějí se zaměřit na hendikepované návštěvníky Méně návštěvníků hlásila loni pouze dvě místa – Vltava kvůli omezení splavnosti a oblast Svinná Lada u Chalupské slati.

Zde si to ředitel vysvětlil nízkou propagací. Ta se podle něj vyrovná v roce letošním. „Hodláme zde rekonstruovat informační centrum, které chceme orientovat hlavně na hendikepované návštěvníky,“ dodal ředitel.

Téměř 1,2 milionu lidí loni navštívilo Národní park Šumava. Je to o třicet procent více než v roce 2008.“ František Krejčí, ředitel parku

„Kdyby se návštěvnost zvýšila, nezavřel by majitel prodejnístánek u parkoviště.“ Antonín Schubert, starosta Modravy.