Pramen Vltavy překresluje mapy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Pramen Vltavy překresluje mapy |Author=Jana Sluková, Petr Šuleř |Date=2010-06-07 |Source=ČT |Genre=televize |Respondent=Pave…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Pramen Vltavy překresluje mapy
Author Jana Sluková, Petr Šuleř
Date 2010-06-07
Source ČT
Genre televize
Respondent Pavel Hubený, Marcel Goetz, Tomáš Jiřička

ČT 24

Jitka Sluková, moderátorka

Mapa Šumavy se mění. Ochranáři se totiž rozhodli zpřístupnit pravý pramen Vltavy. Poslední výzkumy ho posunuly asi o kilometr, do II.zóny národního parku. Tato česká národní řeka velmi pravděpodobně vyvěrá ve středověkém stříbrném dole.

Petr Šuleř, redaktor

Překreslete mapy, změňte značky a stoupejte vzhůru. Takový vzkaz vyslali vědci kartografům a turistům stávající stále ještě oficiální pramen Vltavy leží přímo na jedné z páteřních šumavských stezek. Skutečné prameniště se ale nachází o několik set metrů dál. Vybrat konkrétní místo nebylo podle ochranářů jednoduché.

Pavel Hubený, Správa Národního parku Šumava

Tohle to všechno okolo je prameniště Vltavy, včetně toho rašeliniště dole, tenhle ten pramen je ale nejkrásnější, nejzajímavější a nejvíc vypadá jako pramen.

Petr Šuleř, redaktor

Správa parku už k němu začala stavět stezku. Turisty, kteří ale budou muset šplhat do prudkého kopce na ni pustí v průběhu prázdnit.

Tomáš Jiřička, Správa Národního parku Šumava

Chceme návštěvníkům rozšířit nabídku, ukázat jim, že Šumava je rozmanitá.

Petr Šuleř, redaktor

Navíc správci čekají, že se sem znovu vypraví i lidé, kteří už původní pramen navštívili. Na změnu ale musejí reagovat i třeba vydavatelé průvodců a podrobných map.

Marcel Goetz, Mapové centrum, České Budějovice

Je to hodně neobvyklé a ve vybraných mapách to budeme mít zaneseno začátkem července.

Petr Šuleř, redaktor

Kuriozitou je, že vybraný pramen nemusí být dílem přírody. Voda velmi pravděpodobně vyvěrá několik desítek metrů hluboko ve skalním masivu a na světlo se dostává cestou vytvořenou někdy před 700 až 800 lety.

Pavel Hubený, Správa Národního parku Šumava

Jsme přesvědčeni o tom, že je to výtok z odvodňovací štoly nějakého středověkého důlního díla.

Petr Šuleř, redaktor

Čistá voda z Vltava už teď patří mezi oblíbené turistické suvenýry. Přímo v prameništi si ji nabírají i ochranáři. A chodí sem také obyvatelé této části Šumavy. Podle nich má díky vysokému obsahu stříbra léčivé vlastnosti. Petr Šuleř, Česká televize, jižní Čechy.