Park pustí turisty na Šumavu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park pustí turisty na Šumavu |Author=Jana Vandlíčková, Miroslav Fuchs |Date=2010-03-11 |Source=Prachatický deník |Genre=ti…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Park pustí turisty na Šumavu
Author Jana Vandlíčková, Miroslav Fuchs
Date 2010-03-11
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk – Ve čtvrtek odpoledne skončilo jednání Rady NP Šumava, jehož výsledkem je odsouhlasení provizorního Návštěvního řádu, který mimo jiného upravuje tolik diskutované podmínky splouvání Teplé Vltavy.

Rada Národního parku Šumava (Rada) se domluvila se starosty šumavských obcí. Výsledkem dohody je schválení návštěvního řádu, byť prozatím jen na tři měsíce. „Návštěvní řád začne platit od prvního května až do 31. července,“ potvrdil Deníku kvildský starosta Václav Vostradovský při odchodu z jednací síně.

Navíc jedním z usnesení ze čtvrtka je i to, že jednání rady z počátku bylo neplatné. „Ten řád, který jsme schválili dnes, je ten předjednaný v prosinci, ale s drobnými úpravami a s těmi souhlasíme,“ ujistil Vostradovský s tím, že ověřovatelé plných mocí při čtvrtečním jednání zkonstatovali, že všech osm mocí je v souladu s pravidly.

„Čtvrteční jednání Rady jednomyslně schválilo návštěvní řád, i když zatím jen jako provizorní. V otázce splouvání Teplé Vltavy došlo jen k nepatrným změnám oproti pravidlům platným v loňském roce,“ upřesnil včera Deníku předseda Rady Jan Stráský. Podle jeho slov jsou sice počty lodí za stavu hladiny 50 až 55 centimetrů o něco nižší (81 registrovaných plavidel denně), naproti tomu se jejich počet zvýšil při výši hladiny mezi 55 až 61 centimetry a nad touto hranicí je pak počet lodí neomezen.

Zatímco obce mohou být s výsledkem jednání spokojeny, to samé se rozhodně nedá říci o členech Vědecké sekce. „Způsob, jakým byla Rada svolána, postrádá jakoukoli logiku. Nedodržují se ani ta nejzákladnější pravidla jednacího řádu,“ vyjádřil se pro Deník člen výkonného výboru Rady a Vědecké sekce Jan Farkač. „Členové Vědecké sekce jsou z celé republiky, učí na vysokých školách a nemohou si jen tak přehodit přednášky jen proto, že si někdo na poslední chvíli vzpomene a svolá jednání Rady. V úterý jsme obdrželi pozvánku, ve středu podklady k jednání a ve čtvrtek byla Rada, to je nemyslitelné,“ zlobil se Jan Farkač.

Návštěvní řád by měl platit pouze na dobu od 1. května do 31. července. „Obě strany udělaly kompromis, aby od prvního května platil návštěvní řád alespoň v jeho provizorní podobě. Definitivní Návštěvní řád vyžaduje mnohem složitější schvalovací proces včetně vyjádření obou krajů, takže se o jeho podobě bude zcela jistě v následné době znovu jednat,“ uvedl předseda Rady Jan Stráský s tím, že o definitivní podobě by se mohlo začít jednat zhruba po šesti týdnech.

Jednání se ale tentokrát až na jedinou výjimku pro změnu neúčastnili členové Vědecké sekce, takže se lze domnívat, že výsledek jednání Rady bude opět zpochybněn. Důvodem je podle člena vědecké sekce a člena výkonného výboru Rady Jana Farkače z České zemědělské univerzity v Praze narychlo oznámený termnín jednání. Farkač přitom odmítá dělat kompromisy, které jsou podle jeho slov výsledkem tlaku ze strany obcí. „O odborných věcech se nehlasuje,“ dodal na adresu podmínek splouvání, které podle něho ovlivňují populaci perlorodky v Teplé Vltavě. „Kvůli třinácti kilometrům vodácké trasy ohrožovat perlorodku je bezprecedentní hazard,“ uzavřel.