Klostermannova Šumava se stěhuje do rakouských muzeí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Klostermannova Šumava se stěhuje do rakouských muzeí |Author=regiony24.cz |Date=2010-03-15 |Source=regiony24.cz |Genre=intern…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Klostermannova Šumava se stěhuje do rakouských muzeí
Author regiony24.cz
Date 2010-03-15
Source regiony24.cz
Genre internet
Respondent

České Budějovice – Část interaktivní výstavy Šumava Karla Klostermanna se stěhuje z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích do rakouského Freistadtu, Sandlu a také Leopoldschlagu. Výstavu už navštívilo přes 65 tisíc lidí.

V zámku ve Freistadtu uvidí rakouští sousedé část výstavy, která se týká historie šumavského skla na přelomu 19. a 20. století v návaznosti na literární dílo Karla Klostermanna. Exponáty ze sbírek Jihočeského muzea doplní modely, fotografie a videoprojekce. Výstava ve Freistadtu začne vernisáží už 19. března.

„Domnívám se, že Rakušané podobnou výstavu, která je zavede do historie, určitě navštíví. Vždyť na přelomu devatenáctého a dvacátého století se na obou stranách hranic lidé živili obdobným způsobem a předávali si i výrobní technologie například právě z oboru sklářství, ale i způsobů bydlení a podobně,“ řekl jihočeský krajský radní František Štangl (ODS).

Ve Freistadtu bude téměř 200 artefaktů, které přiblíží návštěvníkům dobovou atmosféru a umění sklářů žijících na česko-rakouském pomezí. Od začátku května budou moci jižní sousedé obdivovat některé atraktivní exponáty z českobudějovické výstavy i v Muzeu Podmaleb v Sandlu a od 13. června v Muzeu keramiky v Leopoldschlagu.

„V Sandlu se expozice zaměří na podmalby doplněné dobovým nábytkem, fotografiemi a videoprojekcí dokumentující tradiční způsob života na Šumavě. V Leopoldschlagu návštěvníci uvidí malou kolekci keramiky s důrazem na tradiční hrnčířskou výrobu na Šumavě,“ vysvětlil krajský radní.

Návštěvnost expozice v Jihočeském muzeu překračuje všechny dosavadní rekordy a už ji navštívilo přes 65 tisíc lidí. V pozměněné podobě si ji mohou zájemci prohlédnout až do konce září. I teď v zimě vyrazí denně do muzea sto lidí.

„Lidé se na výstavu vracejí i opakovaně a určitě tomu přispívá hlavně věrohodnost a atmosféra, kterou se podařilo navodit. Výstavou jsme chtěli přiblížit také život na Šumavě. V centru zájmu tedy zůstaly sklo, podmalba, práce v lese, víra a každodenní nelehký život,“ poznamenal radní.

Příprava výstavy Šumava Karla Klostermanna trvala rok, Jihočeské muzeum ji otevřelo loni v září k příležitosti oslav dvou spisovatelových výročí. Letos v červnu ji prodloužili a v muzeu tedy zůstane do konce září. Jde o největší přeshraniční výstavní projekt ve spolupráci s Horním Rakouskem v Jihočeském kraji.