Podnikatelé přišli o 20 milionů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:37, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Podnikatelé přišli o 20 milionů |Author=Ladislav Bláha |Date=2010-02-19 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Podnikatelé přišli o 20 milionů
Author Ladislav Bláha
Date 2010-02-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Celý problém sporu se Správou Národního parku Šumava je široké téma, které by zabralo asi malou knihu, tak alespoň to nejdůležitější. Závažný dopad má omezování vodní turistiky na celý region Volarska, protože ten je odkázaný pouze na letní turistickou sezonu. Drastické omezení vodácké turistiky nepostihuje jen půjčovny lodí, ale celou infrastrukturu obsluhující turisty, tedy hotely, penziony, restaurace, obchody, muzea a informační centra, benzinové pumpy atd. Pokud se splouvání horní Vltavy vloni omezilo přibližně na polovinu proti předcházejícím letům, chybí podnikatelům v regionu nejméně 20 milionů korun na tržbách.

Další problém je zavedení registračního systému. V praxi to znamená razantní diskriminaci cizinců, kteří neměli šanci se o této novotě dozvědět. Když už na ně zbyl volný termín v den jejich příjezdu, nebyli pracovníci SNP schopni prodat jim registrační známky za euro, ale pouze za české peníze. Cizinci pak často zmateně pendlovali mezi půjčovnami a rezervačním místem a ještě častěji znechuceně odjížděli. Čeští vodáci na Šumavu raději ani nepřijeli a odjeli na řeky, které ještě nepodléhají omezování, nebo na Slovensko. Vytvořilo se korupční prostředí, došlo k nekalé soutěži, protože pracovníci SNP jednostranně upřednostňovali půjčovnu na Soumarském mostě, ke zneužívání pravomoci. Považuji za velmi krátkozraké v době, kdy turistický ruch je pro každou zemi významným přínosem do státního rozpočtu, turisty ze země (regionu) vyhánět na základě ničím neprokázaných záminek.

Hrátky pracovníků SNP se studiemi o škodlivosti vodácké turistiky na řeku jednoznačně poškozují podnikatele v regionu. Podle slov odpovědných pracovníků SNP bude možné výsledky vyhodnotit v horizontu 15 let! Uhradí nám SNP ztráty za 15 let, pokud se neprokáže předpoklad, že vodáci ničí přírodu?

Záležitost kolem perlorodky říční považuji za uměle vyvolanou. Pokud perlorodka přežila dvě staletí plavení dřeva, pokud přežívá každoroční tání ledu v řece, který dokonale přeorá dno, pokud přežila léta socialistického hnojení půdy a léta jedovatých odpadů z lenorské sklárny a přežívá splašky ze silnic za letních dešťů, vodáci asi budou tím posledním důvodem, který by perlorodku ohrožoval. Nebo snad pracovníci SNP nevědí, že již několik let je v Lipenském jezeře přemnožená ryba bolen, dravec, který táhne proti proudu řeky a nemilosrdně zabíjí jediného hostitele pro vývoj perlorodky, pstruha duhového? V loňském roce prováděli pracovníci Jihočeské univerzity výzkum – hledání raka potočního. Na úseku mezi Horní Vltavicí a Soumarským mostem (12 km) nenašli po rakovi ani stopy. Rak je, jak je všeobecně známo, indikátorem čistoty vody. Pokud na horním toku Vltavy není vhodná voda pro život raka, je vhodná pro perlorodku? Není pravděpodobnější, že voda při jarním tání přinese do Vltavy každoročně několik jedinců perlorodky z čistých přítoků v oblasti Mrtvého luhu? Za sebe osobně odmítám být rukojmím rozmaru extremistů z některých neziskových organizací. Národní park Šumava byl ustanoven v roce 1991. Ochrana perlorodky jako zásadní problém se objevila v roce 2008. Do té doby o perlorodce nikdo nevěděl? Za 20 let se na Volarsku vytvořila dobře fungující infrastruktura služeb pro letní cestovní ruch. Obrazně řečeno, postavili jsme dům a najednou ho máme polovinu zbourat, protože si to kdosi usmyslel a zpětně hledá pro bourání důvody. Každoroční tahanice o znění návštěvního řádu nám znemožňují připravit se na novou sezonu, protože do poslední chvíle není jasné, co vlastně bude platit.