Dusno kolem lodí na Vltavě vyřeší posudek zoologa

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dusno kolem lodí na Vltavě vyřeší posudek zoologa |Author=Jitka Šrámková |Date=2010-02-27 |Source=Mladá fronta Dnes |Gen…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Dusno kolem lodí na Vltavě vyřeší posudek zoologa
Author Jitka Šrámková
Date 2010-02-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Za jakých podmínek budou moci letos turisté do národního parku? Tuto otázku si každý rok kladou starostové obcí, sídlících v Národním parku Šumava, kteří bojují za co největší zpřístupnění Šumavy turistům. Jinak tomu není ani letos – už několik týdnů je na Šumavě dusno. To, kam budou turisté moci, ošetřuje totiž návštěvní řád parku a ten zatím rada parku neschválila. Takže jasná pravidla od 1. května jsou zatím v nedohlednu.

Dusno je na Šumavě především z toho důvodu, že se starostové obávají opětovného zpřísnění podmínek pro splouvání Teplé Vltavy.

Kompromisem je pro obce povolení splouvání tohoto romantického koutu přírody při hladině 51 centimetrů s tím, že od 51 do 55 centimetrů by mohlo od Soumarského mostu každou hodinu vyrazit devět lodí, při hladině 55 až 60 centimetrů pak 12 lodí za hodinu.

„Toto je pro nás ještě přijatelné řešení. Nepovažujeme to za své vítězství, ale za vítězství zdravého rozumu,“ komentoval návrh předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka, který letos už jednou musel se svými kolegy starosty bojovat proti hladině 61 centimetrů, kterou navrhli vědci z rady parku.

Jaromír Bláha z hnutí Duha, který byl ještě donedávna v radě parku, uvedl, že návrh obcí je sice na stole, ale stejně se musí počkat na vypracování posudku zoologa Ondřeje Volfa, který má licenci na posudky území chráněných podle směrnice Natura 2000, kam patří i Teplá Vltava. „Podle neoficiálních informací se dá očekávat, že limit 51 centimetrů bude pro Ondřeje Volfa přijatelný,“ uvedl Bláha. Právě tento limit totiž loni snížil množství lodí na dříve neregulovaném toku na třetinu.

„Kdyby se přijala benevolentnější pravidla pro splouvání, než by doporučil licencovaný zoolog, tak by České republice hrozily sankce Evropské unie a tyto sankce nejsou malé,“ uvedl Bláha. Jak upřesnil, Natura 2000 nesouvisí s národním parkem, tato území jsou i mimo národní parky a Evropská komise je svými směrnicemi chrání.

Kdyby na Šumavě neplatil od 1. 5. žádný návštěvní řád, tak by například cyklisté nesměli vjíždět jinam, než na veřejné komunikace.