Na Šumavu lákají i poutní cesty

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavu lákají i poutní cesty |Author=Klatovský deník |Date=2010-04-29 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavu lákají i poutní cesty
Author Klatovský deník
Date 2010-04-29
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Jiřičná – Budoucí obnova historických poutních cest na Šumavě je cílem mezinárodní konference, která se od středy do pátku koná v Jiřičné u Petrovic u Sušice.

„Konference má zhruba třicet účastníků, většinou jsou to starostové a pracovníci kulturních a vzdělávacích institucí. Nechybí ani zástupce Klubu českých turistů. Cílem je přiblížit tematické poutní trasy, turistické trasy, které už jsou proznačeny a budou se značit turistickým značením,“ vysvětlil Vlastimil Hálek ze společnosti AgAkcent, která konferenci spolu s městem Hartmanice pořádá. Některé poutní cesty už opět fungují. Přes Klatovsko vede například známá Vintířova stezka nebo jižní větev Svatojakubské cesty. „Nyní se připravuje trasa Via Nova z Rakouska do Příbrami. Na Klatovsku povede z Kvildy do Hartmanic, Sušice, Horažďovic a dále na Blatnou,“ doplnil Hálek.

Právě pořádající město Hartmanice leží na historické Vintířově stezce. „Turistický ruch v Hartmanicích se z velké části odvíjí právě z polohy na Vintířově stezce. Je nutné si uvědomit, že Šumava je předurčena pro turistiku, určitě se tady nebude rozvíjet těžký průmysl. A právě obnova poutních cest je jednou z možností, jak Šumavu pro turisty zatraktivnit,“ popsal hartmanický starosta Jiří Jukl důvody, proč město konferenci pořádá. „Je také zapotřebí nějakým způsobem vyřešit, a o tom se také budeme bavit, aby skutečně na poutních cestách byly jednotlivé kostely vždy přístupné. Například Svatojakubská cesta vede po jakubských kostelech, ale málokterý z nich je každý den otevřený, takže turista přijde, podívá se zvenku a musí jít dál,“ dodal Jukl.

O poutních místech na Šumavě přednášel v Jiřičné historik Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy v Kašperských Horách. „Mnozí lidé mají fenomén pouti spojený s minulostí, já jsem však přesvědčen, že je v tom i velká rezerva pro budoucnost. I dnes se totiž potřebujeme scházet, lidé potřebují hledat ideje, které by je nějak oslovovaly. Dnešní život je zahlcen komercí a právě náboženství, a tím i poutě a poutní místa, nás mohou vést někam jinam,“ řekl Deníku Horpeniak.