Návštěvníky Šumavy ohrožuje nevybuchlá munice

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Návštěvníky Šumavy ohrožuje nevybuchlá munice |Author=denik.cz |Date=2010-03-23 |Source=denik.cz |Genre=internet |Responde…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Návštěvníky Šumavy ohrožuje nevybuchlá munice
Author denik.cz
Date 2010-03-23
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Kvůli nevybuchlé munici jsou ještě téměř dvacet let po zrušení vojenského újezdu Dobrá Voda nepřístupné dopadové plochy střelnic v okolí Prášil.

Území vojenského prostoru předala v roce 1991 armáda tehdejšímu okresnímu úřadu. „Tenkrát byly od munice vyčištěny cesty a jejich nejbližší okolí. Kompletní pyrotechnický průzkum by přišel na obrovské peníze, bylo by to prý neúčelné vynaložení státních prostředků. Dopadové plochy byly předány s tím, že se tam dalších 80 až 100 let nesmí provádět žádná zemědělská činnost, národní park je později převzal s tím, že udrží jejich nepřístupnost,“ řekl Deníku Tomáš Hlavatý ze správy NP Šumava.

Nepřístupná území jsou čtyři, největší je bývalá dělostřelecká střelnice Stodůlky, další jsou na Slunečné, Vysokých Lávkách a Cetlově Hůrce. „Nejde o velká území, jsou to vlastně jen plochy, kde byly umístěny terče. Tato území jsou přesně zaměřena a označena cedulemi, které upozorňují na možnost výskytu nevybuchlé munice, vyznačena jsou i v některých turistických mapách. Nepřístupná území jsou pro informaci zmíněna i v návštěvním řádu,“ doplnil Hlavatý.

I přes kontroly dopadových ploch bez důkladného pyrotechnického prověření území zpřístupnit nelze. „Při střelbách hlídali dopadové plochy pozorovatelé, nevybuchlé střely byly likvidovány. Na jaře a na podzim se dopadové plochy znovu pyrotechnicky čistily,“ vysvětlil starosta Prášil Mojmír Kabát.

Je nutný hloubkový průzkum

„O tom, že dopadové plochy byly čištěny důkladně vypovídá i to, že na nich vojáci hospodařili. Pásly se tam krávy, sklízelo se seno a nevím o žádném případu, kdy by nějaký kus dobytka zahynul při výbuchu munice. I přesto se samozřejmě bez důkladného hloubkového pyrotechnického průzkumu nikdo nepodepíše pod to, že území je stoprocentně čisté, stále existuje možnost, že tam něco zůstalo,“ dodal Kabát.

O tom, že obavy z nevybuchlé munice nejsou liché, svědčí i nález před několika lety. „Úplně mimo zmíněná uzavřená území střelnic se objevila protitanková mina, kterou vykopla kráva. Pyrotechnik pak potvrdil, že mina byla naprosto funkční,“ uvedl Hlavatý. Spojitost s dopadovými plochami vojenských střelnic nález sice neměl, minu tam vojáci zřejmě prostě zapomněli, ale stejně tak mohla nějaká munice zůstat „zapomenutá“ i v uzavřených oblastech.