Prameny Vltavy: vstup povolen

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Prameny Vltavy: vstup povolen |Author=Václav Janouš |Date=2010-07-03 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Lid…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Prameny Vltavy: vstup povolen
Author Václav Janouš
Date 2010-07-03
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Lidé, kteří míří k pramenům Vltavy nedaleko Kvildy na Šumavě se konečně dostanou na místo, kde opravdu ze země vyvěrá pramen. Dosud došli jen k uměle vytvořené studánce – vyústění odvodňovací štoly.

Kvilda – Správa parku včera otevřela nový zhruba 120 metrů dlouhý dřevěný chodník, po kterém turisté projdou dosud nepřístupnou nejpřísněji chráněnou první zónou parku až k pramenu Vltavy.

„Je to krásně vymyšlené a zajímavé,“ komentoval včera padesátiletý Vladimír Nosek z Jindřichova Hradce novou šumavskou atrakci. S rodinou je na dovolené na Kvildě a k pramenům se vypravil hned po ránu. Stejně jako Jan Felix z Prahy, který za ním stoupal po schodech. „To je dost, že se po 20 letech dostaneme namísto, kde je opravdový pramen a ne jen uměle vytvořená studánka” pochvaloval si Felix.

Ředitel správy šumavského parku František Krejčí jen přikyvoval. Upozornil, že ale nově zpřístupněný pramen Vltavy není jediným v lokalitě. „Je to jeden z četných pramenů. Nicméně tato voda má až padesátinásobný obsah stříbra a vyvěrá z Černé hory. Dosud přístupné místo bylo jen symbolické a voda tam přitékala hadicí,“ potvrdil Krejčí.

Cesta po dřevěných lávkách, schodech i plošinách není nijak náročná a do kopce ji každý ujde za pár minut. Po cestě může vidět les napadený kůrovcem i obdivovat spoustu často chráněných rostlin. „Roste zde i oměj šalamounek, jedna z nejjedovatějších květin, či borovice různolistá, pro níž jsou prameny Vltavy nejzápadnějším místem jejího výskytu,” vysvětluje ředitel Krejčí.

Lidé, kteří včera došli k pramenu se dohadovali, jak to vlastně s prameništěm Vltavy je.

„Vše okolo je prameniště, včetně rašeliniště dole. Tento pramen je výtok ze štoly nějakého středověkého důlního díla,“ vysvětluje náměstek správy parku Pavel Hubený. Stopy po dolování jsou patrné na východních a severních svazích Černé hory. Jsou tam staré otevřené lomy, které už zarostly lesem, i podivné násypy a jámy.

Chodník k pramenu je vhodný jen pro pěší. Vozíčkáři se po svahu nedostanou, proto pro ně zůstane zachováno původní místo pramenů Vltavy, kam dojedou po asfaltové cestě z Kvildy.

Nový dřevěný chodník stál správu parku zhruba půl milionu korun a vznikal měsíc. Místo za rok navštíví zhruba 50 až 70 tisíc turistů. V zimě nebude stezka kvůli sněhu přístupná.