Na Sušicku padne tisíc stromů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Sušicku padne tisíc stromů |Author=Jan Novotný |Date=2010-07-10 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Zel…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Na Sušicku padne tisíc stromů
Author Jan Novotný
Date 2010-07-10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Zelené aleje podél šumavských silnic čeká do konce příštího roku obnova. Výměnu stromů zaplatil resort životního prostředí

Sušice – Do konce příštího roku padne u šumavských silnic téměř tisícovka především ovocných dřevin a topolů. Pily by se aleměly zaříznout do stromů nemocných či stojících příliš blízko silnice. Na jejich místě vyroste mladá, druhově odlišná zeleň. V úvahu připadají podle silničářů především javory a jasany.

Obnovu alejí na 200 kilometrech silnic druhé a třetí třídy posvětil resort životního prostředí a prostřednictvím svého operačního fondu na výměnu stromů přispěl více než dvaceti miliony korun.

Z odstranění nebezpečných dřevin má radost starosta Sušice Petr Mottl. Ročně totiž kvůli širokým stromům blízko vozovky zbytečně vyhasne v oblasti několik životů.

„Z hlediska bezpečnosti silničního provozu, zejména v zimních měsících, je to někdy na šumavských silnicích boj o život. Stromy stárnou, řada z nich byla vysazena ještě za první republiky, rostou blízko krajnice vozovky, jsou nebezpečné,“ řekl Petr Mottl.

Podle slov technického náměstka klatovských silničářů Radka Kadlece půjde většinou o řez nemocných stromů, ale padnout mohou i některé zdravé kusy, které ohrožují řidiče. „Dendrologové rozdělili zeleň v alejích do pěti kategorií. Dřeviny, které v hodnocení dopadly nejhůře, budou odstraněny. Ostatní buď ponecháme, nebo provedeme zdravotně regenerační řez,“ uvedl Radek Kadlec.

Nové stromky by se měly sázet dále od krajnice, na druhé straně příkopu tak, aby auto řidiče při případném výjezdu ze silnice nečekal ihned smrtelný náraz do staletého stromu. Pata stromů by měla být výš než povrch komunikace. „Sázet se budou odrostlejší dřeviny, nikoli mladé výhonky. Chceme, aby z nich už zhruba za dvacet let vyrostly pěkné stromy,“ prohlásil Mottl.

Zelená „střední cesta“ mezi zájmy ochranářů a silničářů se na první pohled jeví idylicky. Pokácí se staré a nebezpečné stromy, místo nich se vysadí nové, které se k silnicím více hodí. Plzeňská pobočka České inspekce životního prostředí však o plánovaném kácení šumavské zeleně až do včerejšího dne nevěděla. Na obnovu alejí upozornila inspektory až MFDnes. „Prošetříme, zda se jedná o nutné řezy,“ vyjádřil se Jiří Berkovec z oddělení ochrany přírody.

FAKTA

Jaké jsou plány

Nové stromky by se měly sázet dále od krajnice, na druhé straně příkopu tak, aby řidiče při případném výjezdu ze silnice nečekal hned smrtelný náraz.