Lávková cesta nebude, dotaci chce město zachárnit

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lávková cesta nebude, dotaci chce město zachárnit |Author=Klatovský deník |Date=2010-09-14 |Source=Klatovský deník |Genre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Lávková cesta nebude, dotaci chce město zachárnit
Author Klatovský deník
Date 2010-09-14
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Železná Ruda – Obnově historické turistické stezky kolem Čertova jezera brání ochrana přírody.

Několikaletý boj o obnovu jedné z významných turistických atrakcí Železnorudska – Lávkové cesty kolem Čertova jezera – město prohrálo. Zpřístupnění historického turického chodníku brání ochrana přírody. Úbočí Jezerní hory, po kterém cesta vede, je nyní totiž přírodní rezervací.

„Po více než dvouletém úsilí o získání povolení od Chráněné krajinné oblasti Šumava jsme museli konstatovat, že jej prakticky nelze získat. Nedaří se nám získat pozitivní posouzení vlivu na životní prostředí, nepomohlo bohužel ani úsilí Plzeňského kraje, který náš projekt podpořil. Je to veliká škoda. To, co se na Šumavě v současnosti děje, není příliš příznivé pro lidi, kteří tady chtějí trvale žít. Současné „zpřírodňování“ je v rozporu s principy života na Šumavě, které se v minulosti dodržovaly, kdy lidé z přírody žili a zároveň ji udržovali v té kvalitě, kterou nakonec obdivovali i turisté,“ netajil zklamání železnorudský starosta Michal Šnebergr.

Lávková cesta vznikla pravděpodobně v osmdesátých letech devatenáctého století. Turisty byla navštěvována až do roku 1948, poté ještě krátkodobě po sametové revoluci v roce 1989. Začátkem devadesátých let pak byla kvůli ochraně přírody zcela uzavřena. Tehdy byly podřezány i dřevěné lávky přes nepřístupné skalní výšvihy, které až do pádu železné opony udržovaly jednotky pohraniční stráže. „Jde o historickou cestu, kterou postavil Klub českých turistů. Nabízí zajímavé výhledy na Čertovo jezero, v zimě je jedním z mála míst, kde lze na Šumavě vidět ledopády. Takže je rozhodně škoda, že nebude zpřístupněna,“ dodal Daniel Krýsl z Klubu českých turistů TJ Start VD Luby.

Projekt na obnovu Lávkové cesty vypracovalo město v rámci přeshraničního programu Tierisch Wild a získalo na něj dotaci sto tisíc eur. „Jde o téměř tři miliony korun. Tyto prostředky se samozřejmě snažíme „zachránit“, doufáme, že nám ministerstvo povolí změnu využití, jinak dotace příští rok na jaře propadne. Já se budu snažit přesvědčit zastupitelstvo, abychom za dotaci koupili lesní vláček, na jehož provozování z Belvederu na Černé jezero už máme výjimku,“ nastínil možné využití dotace Šnebergr.

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava se odvolává na zákony. „Cesta leží v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, kam je vstup možný pouze na výjimku ze zákona. Žije tam izolovaná populace přísně chráněného tetřeva hlušce, to vyžaduje pro vstup další výjimku ze zákona. Jde zároveň o evropsky významnou lokalitu souboru Natura 2000, do kterého patří také zmíněná populace tetřeva. Pro veškeré zásahy do těchto území je nutné posouzení vlivů na životní prostředí. Město si nechalo udělat posouzení v roce 2008 a pak s podporou krajského úřadu další v roce 2010, obě však byla negativní. Kvůli těmto posouzením my ani souhlasné stanovisko vydat nemůžeme,“ vysvětlil Pavel Hubený zs Správy NP a CHKO Šumava.