Šumava se teď změní, těší se kritici zelených

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava se teď změní, těší se kritici zelených |Author=Marek Kerles |Date=2010-06-01 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |R…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumava se teď změní, těší se kritici zelených
Author Marek Kerles
Date 2010-06-01
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Ekologičtí aktivisté se obávají, že drtivý propad Strany zelených může znamenat také obrat ve způsobu ochrany přírody v Národním parku Šumava. Významná část politiků ODS, která se pravděpodobně bude podílet na nové vládě, totiž kritizuje ochranáře na Šumavě a nesouhlasí s tím, aby zhruba 30 % rezervace bylo ponechánu svému osudu bez zásahů člověka.

Zelení, kteří dlouhodobě vedli ministerstvo životního prostředí, ve sněmovně příští čtyři roky nebudou a odpůrci vize „divoké přírody“ cítí šanci na změnu. Důkazem je fakt, že sdružení Zachraňme Šumavu, bojující proti bezzásahovosti, už den po volbách rozeslalo do médií návrhy, jak by měl budoucí ministr změnit ochranářské plány svých předchůdců.

„Samozřejmě že se toho obáváme. Na druhou stranu jsou ale naštěstí i mezi parlamentními stranami, včetně ODS, lidé, kteří snad chápou smysl a funkci národních parků,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„Zelení si dělali, co chtěli“ Proti takzvané bezzásahovosti se před volbami nejvíce vymezovali Strana práv občanů – Zemanovci a komunisté. Předseda SPO Miloš Zeman dokonce navrhl zrušení národního parku. Způsob ochrany přírody na Šumavě ale kritizovala i řada poslanců a senátorů za ČSSD a ODS. „Není přece normální, aby Jihočeský kraj podával ústavní žalobu na národní park, který leží na jeho území, stejně jako podobné žaloby podávají i obce,“ řekl LN senátor ODS a předseda sdružení Zachraňme Šumavu Tomáš Jirsa. Zelení v čele ministerstva podle něj opomíjeli připomínky samosprávy a dělali si na Šumavě, co chtěli. „Samozřejmě proto doufám, že po volbách přijde změna tohoto přístupu,“ uvedl Jirsa.

I když mezi členy ODS převažují takové názory na Šumavu, jaké zastává Jirsa, bývalý stínový ministr životního prostředí za občanské demokraty Bedřich Moldan ochranáře podporuje. A v názorech Věcí veřejných, pravděpodobného partnera ODS, je těžké se vyznat. Nově zvolený poslanec a druhý muž strany Jaroslav Škárka tvrdě kritizuje aktivity zelených a na svém webu doslova píše: „Zelení všech zemí, běžte do...“. Lídr jihočeské kandidátky VV Viktor Paggio naopak podporuje současný princip bezzásahovosti.

Ani nejpopulárnější osobnost letošních voleb, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, není absolutním zastáncem ryze lesnického přístupu v boji proti kůrovci v šumavských lesích. „V této otázce je třeba rozlišovati mezi národním parkem a hospodářským lesem,“ řekl už dříve LN Schwarzenberg, vystudovaný lesník.