Špičák dostal od zastupitelů zelenou

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Špičák dostal od zastupitelů zelenou |Author=Vladimír Vácha |Date=2006-01-25 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Kra…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Špičák dostal od zastupitelů zelenou
Author Vladimír Vácha
Date 2006-01-25
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Kraj by rád viděl, aby z části vojenského prostoru u Horní Plané vzniklo lyžařské centrum

Lokalita Špičáku, která je součástí Vojenského výcvikového prostoru Boletice (VVPB), by se mohla v budoucnosti stát významným regionálním centrem sjezdového a běžeckého lyžování i cykloturistiky na jihu Čech.

Krajští zastupitelé o tom rozhodli v úterý, když uložili hejtmanu Janu Zahradníkovi (ODS), aby pokračoval v jednání s armádou o možném využití této části VVPB pro civilní účely.

Podpořili tak kompromisní variantu postupné transformace vojenského újezdu pod veřejnou správu, která počítá s využitím Špičáku nedaleko Horní Plané na regionální centrum zimních sportů, místo dosavadní lokality Chlum.

Výraznou změnou nové studie Společnosti Lipno servis, kterou už loni v prosinci posuzovali krajští radní, je to, že respektuje požadavky Natury 2000 a počítá v další fázi transformace újezdu s jeho využitím pro regionální lyžařský areál jen se sedmnácti procenty plochy na místo původně zamýšlenými sedmatřiceti.

„Nabízíme řešení, které je vstřícné ke všem partnerům, jichž se lokalita týká. Domnívám se, že je to kompromis, který může být přijatelný jak pro armádu, tak ochránce přírody, a samozřejmě i pro kraj, který usiluje o rozšíření cestovního ruchu v této oblasti Šumavy ve prospěch lidí, kteří zde trvale žijí. Soupeřit, kdo má ostřejší lokty, a praktikovat vzájemně politiku truců by bylo hloupé, krátkozraké a samozřejmě to nejhorší,“ glosoval rozhodnutí zastupitelů v rozhovoru s Právem hejtman.

Pět set nových pracovních míst

Stejného názoru je i Martin Krupauer z Ateliéru 8000, který už přes dva roky připravuje potřebné poklady Lipno Servisu. „Pokud ochranáři tvrdí, že Chlum je nejcennějším územím z hlediska ochrany přírody, je na něm patnáct biotopů a výrazně jej zasahuje Natura 2000, rozhodli jsme se jejich názor akceptovat. Musím zdůraznit, že v době, kdy se studie začínala zpracovávat, jsme o tom, že v okolí Chlumu je tolik chráněných živočichů, neměli informace a ani nebyl zahrnut do oblasti CHKO. Nyní se ukazuje, že Špičák je z hlediska ochrany přírody méně kontroverzní a navíc je mnohem blíže současným ubytovacím kapacitám,“ uvedl Krupauer.

Připomněl, že nové lyžařské centrum by lidem na břehu Lipna přineslo minimálně 500 pracovních míst a tržby z cestovního ruchu by se mohly ročně zvýšit z 0,8 miliardy na více než dvojnásobek.

Poměrně vstřícně vnímá změnu lokality ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Alois Pavlíčko. „Osobně vždy vítám, když investor přijde s návrhem, který je nejméně konfliktní,“ zdůraznil ředitel. Připomněl, že nyní musí samozřejmě dojít k standardnímu porovnání vlivu na ptačí oblast a nesmí chybět ani další doprovodná vyjadření včetně armádního.