Jihočeský kraj chce vytvořit středisko zimních sportů na Špičáku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jihočeský kraj chce vytvořit středisko zimních sportů na Špičáku |Author=bin, ČTK |Date=2006-01-24 |Source=ČTK |Genre=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Jihočeský kraj chce vytvořit středisko zimních sportů na Špičáku
Author bin, ČTK
Date 2006-01-24
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice – Jihočeský kraj bude usilovat o vznik střediska zimních sportů na vrchu Špičák u Lipenského jezera. Plán, jak zvýšit turistickou atraktivitu Lipenska a využít přitom části vojenského prostoru Boletice, dnes podpořili krajští zastupitelé. Tvůrci nové studie označili Špičák za kompromis, který by mohl být přijatelný pro armádu, ochránce přírody i potřeby obyvatel tohoto území, které sužuje vysoká nezaměstnanost.

Původní záměr počítal s územím u vrcholu Chlum, který by byl pro lyžování lepší, vadil ale ochráncům přírody i armádě. „Snažíme se hledat kompromis, nestojíme proti sobě jako protivníci a zdá se, že teď budeme moci lépe spolupracovat,“ řekl dnes ČTK jihočeský hejtman Jan Zahradník, který o této variantě bude koncem ledna jednat s náčelníkem generálního štábu. Po téměř tříleté snaze kraje o civilní využití Boletic loni armáda část prostoru veřejnosti otevřela pro běžecké lyžování a turistiku.

Šanci na úspěch vidí teď Zahradník i díky tomu, že vznik centra zimních sportů na Špičáku předpokládá zásah asi do 17 procent vojenského újezdu. V případě Chlumu by to bylo zhruba dvakrát tolik, a to s většími nároky na vznik přístupových cest a infrastruktury.

„Špičák je okrajové území, podle mě se dá rozhodnout o jeho uvolnění z újezdu poměrně jednoduše, vojáci tam nemají velké cvičební prostory. Po velmi významný čas by tam mohla vedle sebe fungovat armáda i veřejnost,“ dodal hejtman. Výhodou Špičáku, který je v jižní části újezdu, je i blízkost silnice a železnice vedoucí k Lipnu.

Architekt Martin Krupauer, který je autorem studie, považuje novou variantu za přijatelnou i z hlediska ochrany přírody. „Špičák je daleko menším zásahem do životního prostředí než Chlum. Ve všech parametrech kromě pestrosti sjezdových tratí je výhodnější,“ uvedl.

Lipensko je podle něj v České republice unikátní tím, že nabízí zároveň jezero i hory. Proto si zaslouží, aby ho rekreanti využívali i v zimě. Nyní ale 90 procent tržeb z cestovního ruchu na Lipensku pochází z měsíce a půl v létě. Oblast, v níž žije 17.000 lidí, trápí hlavně v zimě vysoká nezaměstnanost. Rekreační využití Špičáku by mohlo podle Krupauera dát práci asi 500 lidí.

Vojenský prostor v Boleticích má rozlohu 22.000 hektarů a kraj už téměř tři roky usiluje o převedení areálu pod samosprávu a jeho využití pro rekreaci. Armáda se ale prostoru odmítá vzdát, tvrdí, že ho potřebuje k výcviku. Trénují zde i hasiči a policisté.