Kraj trvá na plánu využít Špičák pro lyžaře

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kraj trvá na plánu využít Špičák pro lyžaře |Author=Vladimír Vácha |Date=2006-02-24 |Source=Právo |Genre=tisk |Respon…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kraj trvá na plánu využít Špičák pro lyžaře
Author Vladimír Vácha
Date 2006-02-24
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Šumava se snad dočká nového regionálního střediska zimních sportů

Šumava se snad dočká nedaleko Horní Plané nového regionálního střediska zimních sportů, které by přispělo k rozvoji cestovního ruchu v této části Lipenska a pomohlo i k výraznému snížení nezaměstnanosti na Českokrumlovsku.

Jihočeští radní v úterý odsouhlasili návrh deklarace o společném postupu k civilnímu využití Vojenského újezdu Boletice, s níž kraj nyní osloví ministerstva obrany, pro místní rozvoj a životního prostředí. „Dokument obsahuje pět bodů vyjadřujících společnou vůli prosazovat částečné zpřístupnění vojenského újezdu pro veřejnost a podporovat vznik zmíněného střediska zimních sportů Špičák v jihozápadní části újezdu,“ přiblížil Právu základní myšlenku deklarace 1. náměstek hejtmana Robin Schinko (ODS).

Připomněl, že nová aktivita kraje, v níž lokalita v okolí Špičáku nahrazuje Chlum, je vstřícným krokem směřujícím ke kompromisnímu řešení, které by bylo přijatelné pro všechny zúčastněné včetně ekologických iniciativ.

„V pondělí jsme krátce debatovali s některými představiteli armády a správou Vojenských lesů a statků. Potvrdilo se, že jde o krok správným směrem a nikdo z nich neměl k záměrům kraje výraznější námitky. Rád bych zdůraznil, že snahou kraje není v tuto chvíli zrušení újezdu ani získání majetku, ale zpřístupnění jeho části veřejnosti. Kvitovali jsme proto loňské rozhodnutí armády, aby turisté už letos mohli využívat pro cykloturistiku a pěší turistiku část újezdu,“ dodal Schinko.

Calla se dostává do izolace

Pozitivně vnímá návrh deklarace rovněž ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Alois Pavlíčko. „Postoj správy národního parku je vždy takový, že jsme ti, kteří dodávají podklady a záleží na investorovi, který chce projekt uskutečnit, zda se rozhodne naše podklady akceptovat či jde, jak se lidově říká, hlavou proti zdi. V tomto směru rozhodnutí rady kraje vítám, protože rozhodně hlavou proti zdi nejde. Musím ale připomenout, že všechny projekty se posuzují standardním způsobem podle zákona,“ glosoval deklaraci v rozhovoru s Právem Pavlíčko.

Na rozdíl od ředitele národního parku se proti jednoznačně staví občanské sdružení Calla, které snad už jako jediné tvrdošíjně odmítá jakýkoliv kompromis a okamžitě každou novou variantu odmítá. Dokonce se dostává do izolace, neboť další ekologické iniciativy, například Duha, jsou ochotny o možných projektech bez předsudků diskutovat.

Přestože lokalita Špičáku je z ekologického hlediska detailně zmapována a průzkumy ukazují, že toto území je z pohledu ekologických rizik daleko přijatelnější než Chlum, uvažuje kraj o vypracování nové analýzy, protože chce mít naprostou jistotu, že jeho plány ekologickou charakteristiku tohoto území opravdu nezmění.

„Považujeme to za vstřícný krok k ekologům,“ zdůraznil náměstek hejtmana.