Jeden hot, druhý čehý

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jeden hot, druhý čehý |Author=Vít Moudrý |Date=2006-03-06 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Dopisy Redakci…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Jeden hot, druhý čehý
Author Vít Moudrý
Date 2006-03-06
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Dopisy Redakci

Ad 22. 2. a 24. 2.: Spor má řešit lanovka do ciziny; Zatím dobrý

Na pravém břehu Vltavy pod šumavskou Novou Pecí žilo do poválečných let více než 18 tisíc lidí – dnes zde přežívá pár stovek statečných. Byly zde pily, továrničky, u Plešného jezera se sjezdovalo na lyžích. Kníže Schwarzenberg nechal postavit unikátní kanál na plavení dřeva. A dnes? Zkuste si dnes u Plešného jezera zasjezdovat. Myslíte si, že by plavební kanál současný kníže Karel Schwarzenberg postavil dnes?!

Je děsivé, když slyšíme ze šumavských hvozdů jedno zelené „ne“ za druhým. Smrčina? Ne. Hraničník? Ne! Chlum? Ne! Špičák? Ne! A co tedy ano?! Proč se také jednou neřekne „ano, ale“! Proč se neřekne ano, ale za těchto podmínek. S kánoemi, přetíženou Vltavou, rumem a chlebem se sádlem od maminky si na začátku třetího tisíciletí vystačíme opravdu těžko.

Když na vojenském Chlumu řádily tanky, do přírody tekla nafta, olej a já nevím jaká ještě chemická vojenská svinstva, to nebylo o ochráncích přírody, ornitolozích a členech nejrůznějších hnutí ani vidu, ani slechu. Nyní, když se zde připravuje projekt na výstavbu krásného lyžařského areálu včetně vyčištění několika desítek km2 doslova zaneřáděné přírody, ornitologové spustí povyk, jak se v tom všem svinstvu a sajrajtu báječně daří ptáčkům…

Spor není o lanovce do ciziny. Spor je o návratu lidí tam, kde historicky vždy byli! Spor je o tom, že místní radnice, region, kraj a stát říká hot a stejný stát (ale ve státě), v tomto případě Správa ŠUNAP, říká čehý! A když se k tomu přidá česká malost, které vadí i to, že investice by snad – nedej Bože – mohla být třeba rakouská, je neštěstí hotovo.

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Ing. Vít Moudrý, spoluautor „Projektu Smrčina“, novinář a podnikatel