Tuhá zima vyčerpává lesní zvěř

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Tuhá zima vyčerpává lesní zvěř |Author=Václav Janouš |Date=2006-03-21 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Tuhá zima vyčerpává lesní zvěř
Author Václav Janouš
Date 2006-03-21
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy – Letošní zima vysiluje zvěř, která chodí stále častěji až na zápraží domů. Kvůli nedostatku potravy, která je přikrytá místy i metrem sněhu, pak hyne. Myslivci tvrdí, že denně v průměru uhyne v kraji pět srnek a deset zajíců.

Tuhá a dlouhá zima nutí zvěř hledat potravu i tam, kam se dříve neodvážila ani přiblížit. Ve vesnicích u lidských obydlí. K prahu domu Tomáše Voráčka v Kahově u Prachatic chodí srnčí zvěř pravidelně.

„O víkendu přišla srnka přímo k domu, lehla si na sníh a ráno jsme ji nalezli uhynulou. To se nikdy nestávalo, srnky se pohybovaly maximálně po okolních polích,“ říká majitel domu Tomáš Voráček.

Srnky dokonce vyhrabávají například starou řepku, kterou žerou. „Ony si řepku vyhrabou pod sněhem, ale pak jim způsobí nadýmání a zemřou,“ říká myslivec Richard Weiss. Při letošní zimě přitom uhyne na Šumavě zhruba deset procent zvěře, třebaže myslivci i národní park ji přikrmují. „Zvěř potřebuje přes zimu vhodná místa, kde má klid, potravu a teplotní podmínky, třeba na závětrném místě. Samozřejmě potravu nalézá i u lidských příbytků,“ říká zástupce vedoucího péče o lesní ekosystémy šumavského parku Adam Jirsa. Zvěř přitom v zimě spotřebovává méně energie, ale právě hluboký sníh pro ni může být vysilující. V něm se totiž propadá a musí vydat více energie a vysílená pak hyne.

„Nyní bude záležet na tom, jak rychle přijde jaro. Loni už v tuto dobu byly odtáté některé meze a zvěř si mohla najít potravu,“ řekl Jirsa.

Zvířata tak v národním parku zatím stále přečkávají zimu i v přezimovacích obůrkách. To jsou oplocená místa, kam jim lesníci nosí potravu a zvěř do nich dobrovolně přichází a zase z nich může kdykoliv odejít.

„Letos je v těchto obůrkách zhruba sedmdesát procent zvěře od přelomu roku až do dubna. Uchráníme tím i dřeviny v parku, jako je jedle, buk či další listnáče, které by zvířata okusovala,“ míní Jirsa.

Desetiprocentní úhyn zvěře zatím není podle odborníků ničím dramatickým.